Facebook Google+ Twitter

Sistiema. Rosyjski duch walki w Polsce

Sistiema to rosyjski system walki opracowany na potrzeby wojska. W Polsce budzi duże zainteresowanie, ale także kontrowersje. Wkrótce ruszają warsztaty prowadzone przez pierwszych w naszym kraju przedstawicieli sistiemy.

 / Fot. Przemysław KorycińskiPierwsze szkolenia z sistiemy odbędą się na początku lutego w Warszawie. Prowadzić je będą pionierzy tego systemu walki w Polsce, instruktorzy z dwudziesto- i trzydziestoletnim stażem: Zbigniew Syc, Marek Talarek, Mariusz Fabijański i Paweł Marczykowski, którzy swoją wiedzę zdobywali m.in. pod okiem Siergieja Brościewa, czołowego przedstawiciela sistiemy, byłego żołnierza Specnazu. Warsztaty odbywać się będą raz w miesiącu. Jedno spotkanie potrwa 6 godzin (w tym przerwa).

"Zainteresowanym zapewniamy po ukończeniu warsztatów możliwość kontynuacji współpracy w różnych formach: spotkań z instruktorami, treningów, zajęć warsztatowych – aż do prawa samodzielnego prowadzenia zajęć włącznie" - czytamy wypowiedź Marka Talarka, jednego z instruktorów z Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki na stronie www.pasw.pl. Od 2006 roku PASW współpracuje z przedstawicielami sistiemy za granicą. Od 2007 odbywają się cykliczne szkolenia Polaków pod okiem Czechów i Rosjan: Davida Sykory i Siergieja Brościewa.

Sistiema jest systemem walki służącym obronie. Na treningach adepci uczą się wyzbywania nadmiernej energii, zachowywania spokoju w trudnych sytuacjach oraz wykorzystywania swojej energii i siły napastnika w obronie koniecznej. Sistiema nie jest sztuką walki, którą możemy zobaczyć np. na zawodach sportowych. Nie ma tutaj stopni umiejętności czy pasów. Umiejętności weryfikuje konkretny instruktor i…życie.

Z różnych źródeł

Wiele osób błędnie upatruje początków sistiemy tysiąc lat wstecz, sięgając czasów kozackich i Rusi Kijowskiej. Swego czasu pojawił się taki właśnie mit, jakoby Rosjanie od setek lat udoskonalali swój sekretny styl walki. Zapewne jej ślady można znaleźć kilka wieków wstecz, jednak z tego względu, że naród rosyjski od dawna lubował się w pojedynkach „na ręce”, w przeciwieństwie na przykład do naszej szlachty, która preferowała szable.

W Rosji na początku XX wieku dużą popularnością oprócz pięściarstwa zaczęły cieszyć się style zapaśnicze i sprowadzone niedawno japońskie judo i jujitsu. Od początku lat dwudziestych z kolei, trwały prace nad stworzeniem uniwersalnego stylu walki na potrzeby Armii Czerwonej i jednostek specjalnych ZSRR. Opracowywali je niezależnie od siebie Wasilij Oszczepkow i Władimir Spiridonow. Ten pierwszy był ekspertem od judo. Urodził się w należących wówczas do Japonii Sachalinie. Był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy trenowali tę sztukę walki. Spiridonow z kolei był specjalistą w zapasach i jujitsu. Ich badania miały na celu stworzenie uniwersalnego systemu walki wręcz, z połączenia techniki narodowych z terenów ZSRR, dalekowschodnich sztuk walki i w mniejszym stopniu zachodnioeuropejskich stylów walki wręcz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.