Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1910 miejsce

Skąd biorą się przeciwnicy Kościoła?

Coraz częściej słyszy się negatywne opinie dotyczące księży w Kościele katolickim. Księża bez powołania nie tylko zniechęcają do kościoła, ale powodują, że maleje wiara w Boga.

Różaniec / Fot. M.MincerBędąc w kościele nie sposób nie zauważyć, że liczba wiernych maleje w oczach. Większość osób uczęszczających do kościoła to ludzie starsi. Młodzież stanowi zdecydowaną mniejszość. Na początku można zadać sobie proste pytanie, a mianowicie: co powoduje tego typu sytuację? Udało mi się porozmawiać na ten temat z anonimowymi osobami, które w pełni przekonane o prawdziwości swojego zdania, jako pierwszą przyczynę „wstrętu kościelnego” podawali niewłaściwie przeprowadzoną spowiedź świętą.

 / Fot. W24Przypadek 1: Był to czas spowiedzi wielkanocnej, kolejki do spowiednika były olbrzymie. Miałem doskonały humor. Stanąłem w jednej z kolejek i czekałem. Gdy minęła około godzina byłem drugi w kolejce. Kiedy dziewczyna przede mną odeszła od konfesjonału, ksiądz podniósł się z miejsca. Spanikowałem, ponieważ nikogo nie było za mną, byłem ostatni. Zaczepiłem księdza i spytałem, czy byłby łaskaw wyspowiadać jeszcze mnie, to długo nie zajmie, zaznaczyłem. Ksiądz parszywie skrzywił się i burknął z takim tekstem: „Przykro mi, ale nie mogę udzielić panu spowiedzi. Spieszę się. Przepraszam.” Ludzie wokół byli oburzeni widząc zdarzenie. Mimo to ruszyłem za nim i nie pozwoliłem odejść. Wkurzony wszystko mu wygarnąłem. Od tamtej pory, spowiadam się w domu, przed obrazem Jezusa.

 / Fot. Przykuta/CC 3.0Przypadek 2: To była niedziela, poranna msza. Akurat była możliwość wyspowiadania się, więc tak jak zwykle podchodzę do konfesjonału i odmawiam regułkę. Wymieniam wszystkie swoje grzechy i… zamieram w momencie, gdy słyszę chrapanie zza drewnianego okienka. Ksiądz zasnął? Upewniam się po czym pukam w konfesjonał. Ksiądz nagle zerwał się ze snu i bez komentarza ponownie przystawił ucho. Byłam cała czerwona ze złości, ponieważ wiele wysiłku włożyłam w tę spowiedź. Wtedy stwierdziłam, że Bóg mnie słyszał, a ksiądz słyszeć nie musi. Dobranoc proszę księdza! Krzyknęłam do okienka i wyszłam z kościoła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 30.03.2012 09:42

stąd się biorą,że kościół ludzi otumania jakimiś bredniami ,uczą na siłę religii w szkole,ksiądz nie płaci podatku ,jeździ elegancką furą z "owieczką" z agencji towarzyskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech... Człowiek wystawiany bywa na ciężkie próby. Samo zwodzenie duszyczek zostało poniekąd uznane w dobie baroku za bezcelowe, aczkolwiek słowa wysadzane na kolejnych stacjach (romantycy, powojenni itd.) wcale o tym nie świadczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ksiądz jak nie żyje dobrze z bogatym , to biedni na rozkaz bogatego, za kieliszek wódki będą protestować i wystawia taczkę księdzu. I tak bywa. A jak ksiądz żyje dobrze z bogatym , to pogadają ludzie , popiszą i w oczy księdzu się kłaniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy zapominają ,że kler to tylko ludzie . Różni ludzie , o różnych poglądach i spojrzeniu na świat .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół katolicki powinien być nie zależny od państwa.
Każda niezależna instytucja powinna być utrzymywana przez swoich członków albo wyznawców.
Kościół katolicki postrzegany jest przeze mnie jako pijawka wysysająca pieniądze społeczne per fas et nefas.

Kościół katolicki jest mi tak samo obojętny jak Synagoga żydowska lub Meczet muzułmański, ale nie znam takiej drugiej instytucji religijnej, która w tak bandycki sposób wydziera społeczne pieniądze. A to przestaje mi być obojętne, a staje się wrogie społecznie.
Jeden z tysięcy przykładów rabunku mienia społecznego. Żory. Podobno kiedyś ktoś zabrał 42 hektary ziemi należące do Kk. Komisja Majątkowa przyznała Kościołowi w zamian nieruchomość o wielkości 360 ha. Tych którzy podpisali się na takiej decyzji powinno się podstawić przed sądem za działanie na szkodę Polski.

Uważam, i podpisuję się nazwiskiem, nie chowając się za krzakiem że należy odłączyć finansowanie Kościoła katolickiego, zlikwidować etaty katechetów, kapelanów i innych funkcjonariuszy Kk. W zamian wprowadzić podatek kościelny płacony przez wiernych (coś na kształt składki członkowskiej płaconej w różnych organizacjach), by kler miał utrzymanie i by mógł opłacać katechezę i swoje działania że tak powiem statutowe.

Emerytowany górnik,
Józef Brzozowski Żory.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ChangaWanga
  • ChangaWanga
  • 21.02.2012 19:31

A może raczej stąd: http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_mamboboard&Itemid=2&func=view&id=17&catid=5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Księża być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy, mają ogromny wpływ nad młodym człowiekiem, zwłaszcza w wieku dorastania - kiedy nie jest jeszcze "ustawiony" i bezwiedny wobec tysiącletniej instytucji Kościoła. W Polsce trudno jest mieć "dystans" do Kościoła i klery, a dzisiaj kiedy ten jest i w mediach i w polityce - jest jeszcze trudniej!
"Rozmowa z Bogiem" jest naturalną potrzebą człowieka. I tutaj także ksiądz na to ani nie ma wpływu. Inaczej, że "na miejscu uświęconym" odbywają się także rytuały, jak msza.sw., komunia, bierzmowanie...potrzebne ażeby młody człowiek w społeczeństwie katolickim był "zainicjonowany, zaakceptowany". I tutaj także pojawia się niebezpieczeństwo iż niektórzy księża dalej będą to wykorzystywać do celów własnych...

Tak więc pozostaje już tylko czekanie do wieku pełnej dojrzałości i niezależności również materialnej, ażeby podjąć tak ważną decyzję, i wystąpić z Instytucji...Bo przecież z kontaktów z Bogiem, nie wystąpimy nigdy! I nie ma na to wpływu ani mowa księdza, ani mowa ludzi z którymi na co dzień się stykamy!
Przykro iż w demokratycznej Polsce, wolność niestety nie dorosła, ażeby oddzielić Państwo i Media od Instytucji Kościelnej, ażeby podejmować własne, odpowiedzialne i niezależne decyzje!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest to zjawisko jakimś dużym zaskoczeniem. Jak to mówią "przykład idzie z góry". Całą tą sytuację kościół może zawdzięczać tylko sobie i popieranym politykom. Połączenie tych dziedzin życia (wiara,polityka), nigdy nie wyszła zainteresowanym na zdrowie. Cały ten "kler" ze swymi "gładkimi słówkami" i mniemaniem o swej jedynej prawdzie, ze swą butą, zasłużył sobie na to by potraktować go ignorancją. Nie żal mi tej instytucji. Żal mi ludzi idealistycznie wierzących w ten zmurszały przybytek, dających się wykorzystywać do rozgrywek politycznych, mających naiwne przeświadczenie o czystych intencjach swych prominentnych pasterzy. Widocznie kiepski to pasterz co owieczek swoich upilnować nie umie. Oj, dobrze mu tak!

Komentarz został ukrytyrozwiń
John
  • John
  • 21.02.2012 15:41

XXI wiek, a tu w środku Europy wmawia się ludziom, że należy wierzyć w zabobony i płacić jakiejś chorej instytucji... jacy przeciwnicy? po prostu istnieją ludzie myślący racjonalnie i spoglądający na zacofańców z ubolewaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

KICIA, mylisz się. Ta pazerność jest wymuszana a księgowość jest najbardziej skrupulatna pod Słońcem. Biskup nadaje taką kontrybucję, że w kieszeni proboszcza aż piszczy. Poznałem wielu i nie zazdroszczę. Lecz sprawy w tym temacie na styku państwo-kościół zostały totalnie zaniedbane a to prowadzi do społecznych naprężeń. Niegodziwość, jaka by ona nie była, nie może być tolerowana. Zastanawiało mnie tylko jedno, dlaczego po upadku starego systemu synalkowie prominentnych przetransferowali się pod sutannę?! A rodzice, jak całe życie nie chodzili, tak od tamtej pory co niedzielę i w pierwszych ławkach?! Taka raptowna duchowa przemiana społeczeństwa?! Czy coś zaplanowanego, specjalnego?! I nie mającego z Bogiem nic wspólnego?! Przetestowałem jednego, ale "palca" nie włożę, bo będzie "pachnieć".

A nawet patrząc tutaj, widać jak na dłoni: www.trybunludu.pl

Nr 38 (269) ROK V ISSN 1896-3889 z dnia 04.11.2011 r.

A w nim bezpłatny dodatek na końcu: "Głos z Wybrzeża" Nr 1/2011 Nr rej. "Pr" 61/11
TEMATY:
- Co może ks. Sylwester?
- Komentarz redaktora naczelnego.
- Może prowadzić salon gier, biuro towarzyskie, agencję hostess.....
- Biznesmen w sutannie, która chroni?
- Zapytania prasowe
- Odpowiedź Kurii Biskupiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.