Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

282 miejsce

Skąd brać filmy na wolnej licencji?

Większość materiałów audiowizualnych jest chronionych prawem autorskim, nie zezwalającym, ani na jego ponowną publikację, ani na kopiowanie bez zgody autora. Jest jednak na to sposób. Warto poznać kilka miejsc, skąd możemy wziąć wideo bez strachu o łamanie prawa.

Nie wszystkie filmy w internecie są zastrzeżone prawem autorskim (http://www.sxc.hu/photo/1164918) / Fot. Keenanm, Royalty freeTrudno dokładnie określić ile godzin materiałów filmowych znajduje się w internecie. W serwisie youtube.com, co minutę jego użytkownicy ładują 48 godzin wideo. Każdy internauta na pewno nie raz nie tylko ściągnął jakiś film, ale może nawet opublikował go na swojej stronie internetowej. Przy okazji jednak zapewne mało kto postarał się o zgodę jego autora na ponowną publikację czy kopiowanie. Bez tego warunku, każde udostępnianie materiału wideo wbrew wiedzy jego twórcy jest traktowane jako złamanie jego praw autorskich. Niestety, zdecydowana większość filmów w internecie jest opieczętowana komunikatem wszelkie prawa zastrzeżone. Ale co ważne - nie wszystkie. Jest w internecie wiele miejsc, skąd bez przeszkód możemy ściągnąć materiał wideo a nawet go komercyjnie wykorzystywać. Warto znać przynajmniej te najważniejsze adresy, gdzie musimy zapukać po filmy z wolną licencją.

Logo Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Commons-logo-en.svg) / Fot. Fundacja WikimediaWikimedia Commons
To źródło plików stworzone jako siostrzany projekt Wikipedii, jest znane internautom głównie jako miejsce przechowywania milionów fotografii, które można wykorzystać na podstawie wielu licencji. Ale również tutaj można znaleźć wielu unikatowych i niepowtarzalnych materiałów wideo, które można ściągać, udostępniać oraz wykorzystywać we własnych produkcjach. Znajdziemy tutaj zarówno przemówienia Dmitrija Miedwiediewa, jak również krów pasących się na trawie. Film z tego źródła możemy znaleźć na podstawie roku jego produkcji, techniki nagrania czy tematyki jaką przedstawia.

Warunki użytkowania są różne dla każdego nagrania: od Public Domain (dowolne wykorzystywanie bez ograniczeń) po Creative Commons. W przypadku tych drugich zawsze niezbędne w przypadku użytkowania, jest podanie autora materiału oraz akceptacja innych warunków licencji. Wszystkie pliki wideo dostępne w Wikimedia Commons są zapisane w formacie .ogg, który nie jest obsługiwany przez wszystkie odtwarzacze komputerowe oraz edytory filmowe. Również niewielka ilość wszystkich materiałów wideo jest w bardzo wysokiej rozdzielczości, zwłaszcza jeśli chodzi o nagrania archiwalne sprzed wielu dziesięcioleci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przydatny i ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.