Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27663 miejsce

Skąd brać zdjęcia do artykułów? Domena publiczna

Pisząc artykuły, mamy często problem ze zgromadzeniem zdjęć. Nie jesteśmy w stanie sami ich wykonać, a w necie większość fotografii chroniona jest prawami autorskimi. Co pozostaje? najczęściej - "public domain".

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiWyszukiwanie fotografii bywa nużące. Tym bardziej, że publikowane są na wielu licencjach. Dużym udogodnieniem są wolne zasoby Wikipedii. W bazie zdjęć jest mnóstwo twórczości, do której wygasły prawa autorskie.

Zgodnie z polskim prawem autorskim (art. 36 i nast. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) utwór przechodzi do domeny publicznej po upływie 70 lat od chwili śmierci twórcy, a w przypadku współtwórstwa od chwili śmierci ostatniego współtwórcy. Od 1 stycznia 2009 roku mamy możliwość skorzystania ze zdjęć autorów, którzy umarli w 1938 roku.

Ciekawostką jest, że domena publiczna ma swoje święto. Dzień Domeny Publicznej ma zwrócić uwagę na rolę twórczości do której wygasły prawa autorskie w budowaniu kultury.

Creative Commons oferuje twórcom licencje, które pozwalają im zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. CC działa na zasadzie „pewne prawa zastrzeżone”. Wykorzystujemy zdjęcia na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa. Możemy kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać, wykonywać i tworzyć na ich podstawie utwory zależne, jednak wymogiem jest podanie informacji zgodnie z życzeniem autora (np. tytuł utworu). Angielska wersja tej licencji to: Creative Commons: Attribution. Cyfrowe oznaczenia w nazwie licencji: 2.5 lub 3.0 są kolejne wersje tej samej licencji i dla nas te informacje nie mają większego znaczenia. Zdjęcia z licencją na zasadzie wykorzystania w celach niekomercyjnych są nieprzydatne dla dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl

Licencja GNU GPL została sformułowana w celu rozpowszechniania programów komputerowych i materiałów związanych z tymi programami. Nawet zdjęcia, które chronione są prawami autorskimi, możemy wykorzystać w celach komercyjnych. Jest to trudne, bowiem należy skontaktować się z autorem i poprosić o zgodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Dziękuje za pomocne info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie najlepiej mieć swoje. Jednak nie jest to proste, gdy ktoś pisze np. o sytuacji na Bliskim Wschodzie itp.;) Dlatego zdjęcia na licencji Creative Commons są niezwykle pomocne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej mieć swoje foto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenne i pożyteczne porady, choć i tak nie lubię pisać artykułów tylko sama tworzę fotorelację z jakiegoś zdarzenia.. :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pożyteczne porady, dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katarzyna Morska
  • Katarzyna Morska
  • 08.12.2010 12:56

Polecam bank zdjęć photogenica.pl. Jest to microstock, czyli agencja fotograficzna, oferująca tanie zdjęcia do dowolnego wykorzystania, ceny są rzędu kilku-kilkunastu złotych za zdjęcie. Zdjęcia się kupuje on-line i to trwa dosłowni kilka minut. Mają szeroki wybór profesjonalnych zdjęć i grafik (chyba ponad 10 mln).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło mi, jestem do dyspozycji. Myślę że w niedługim czasie napiszę kolejne teksty dotyczące prawa prasowego - może wywiad ze specjalistą, ale na razie sam muszę nad tym posiedzieć, nauczyć się wiele...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Michale, dzięki pana wskazówkom zacząłem zamieszczać fotografie w swoich artykułach. Muszę przyznać , że poszukiwania sprawia adekwatnej do treści fotki sprawia pewną przyjemność i dostarcza sporo satysfakcji. Zaznaczam, że masochistą nie jestem. :) (5*).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaram się zrobić fotografię adekwatną do artykułu albo znajdę jakąś w zasobach internetowych, do których podałem linki i zmienię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy autor może zmienić foto w swoim artykule na nowsze , ciekawsze itp?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.