Facebook Google+ Twitter

Skąd brać zdjęcia do artykułów i jak je poprawnie opisywać, by nie łamać praw autorskich [PORADNIK]

To BARDZO WAŻNE informacje dla wszystkich, którzy dodają zdjęcia do serwisu. By nie naruszyć praw autorskich, przestrzegajcie zasad licencyjnych! Koniecznie przeczytajcie ten poradnik.

 / Fot. W24Wielu internautów żyje w fałszywym przekonaniu, że można z sieci za darmo pobierać teksty i fotografie. Że wszystko, co trafia do internetu, jest "wspólne". Nieprawda.

Artykuły i zdjęcia są objętem prawem autorskim. Co to oznacza? Że ich autor może zażądać od nas zapłaty za bezprawne wykorzystanie jego pracy. Właśnie z tego powodu nie wolno bezrefleksyjnie pobierać i wykorzystywać materiałów znalezionych w internecie.

Z jakich zdjęć NIE MOŻNA korzystać?

Z tych, które znajdziecie w swoich ulubionych serwisach informacyjnych czy tematycznych: na Onecie, Interii, TVN24, Na Temat itp. Bardzo często w tekstach, szczególnie nowych autorów, pojawiają się fotografie pobrane z tych właśnie stron i podpisane jako AP czy PAP. Czy to jest błąd? Tak.

Serwisy, wykorzystujące zdjęcia agencji, mają z nimi podpisane umowy. Autorzy takich dokumentów nie zawierają i nie mogą korzystać z tych fotografii :-) Nie martwcie się jednak - Wiadomości24.pl mają podpisaną umowę z PAP-em i jeśli dodacie jakiegoś newsa, którego nie macie czym zilustrować, na pewno zrobimy to za Was i dodamy świeże zdjęcie.

Z jakich więc zdjęć MOŻNA korzystać?

Z tych, które opublikowane są w domenie publicznej lub na licencjach Creative Commons. Bardzo często znajdziemy je w Wikipedii. Rodzajów licencji jest kilka. Warto zapoznać się z nimi na stronie Creative Commons Polska lub w Wikipedii.

Pobranie zdjęcia z Wikipedii to jednak nie koniec pracy. Przy każdej fotografii należy podać imię i nazwisko lub pseudonim autora wraz z rodzajem licencji.

Jak opisać zdjęcie? Poradnik krok po kroku

Po otworzeniu zdjęcia w Wikipedii należy kliknąć w link w prawym dolnym rogu: "Więcej informacji na Wikimedia Commons"Następnie klikamy w link: "Dane z jego strony opisu znajdują się poniżej". Zwykle widnieje on tuż pod fotografią:Następnie "Use this file on the web".Wtedy pojawia się okno, w którym znajduje się pozycja "Attribution:". Kopiujemy z niej pełny opis. Na przykład: By XYZ (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons.Materiały prasowe i okładki

Pamiętajcie, że z informacji, które są zawarte na różnych stronach w zakładkach "Materiały prasowe" bądź "Dla prasy" możecie korzystać. Zawsze jednak dodajcie link do strony, z której pobraliście zdjęcia bądź poinformujcie o tym redaktora dyżurnego :-)

Okładki książek, płyt, gier oraz plakaty filmowe to materiały, z których również możecie korzystać.

Screeny

Jeśli piszecie np. o oświadczeniu, które pojawiło się na jakiejś stronie internetowej (np. PKP) i chcecie je pokazać, zróbcie screen. Pamiętajcie jednak, aby na screenie było widoczne logo strony, z której skorzystaliście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Co to będzie, jeżeli "sieć jest publiczna"*? Będzie się kręcić?

* - cytat z Janusza Korwina-Mikkego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy zadziała, a warto przypominać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.