Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6986 miejsce

Skąd brać zdjęcia do artykułów - przegląd źródeł i licencji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 11:27

Zgodnie z obietnicą i obywatelskim zapotrzebowaniem przedstawiam przegląd źródeł, z których autorzy Wiadomości24.pl mogą czerpać fotografie do swoich artykułów.

Najpierw przyjrzymy się licencjom, które zezwalają na wykorzystanie zdjęć w naszym portalu.

Dostępne licencje


Nie będziemy wdawać się tutaj w szczegółowe rozważania teoretyczne - dla potrzeb artykułu wystarczy nam informacja, że "licencja jest to dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu jako dobra, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu." (źródło: Wikipedia).
W naszym przypadku będzie to przeważnie umowa zawierana pomiędzy autorem fotografii, a dziennikarzem obywatelskim, który ma zamiar fotografię tę wykorzystać na łamach portalu Wiadomości24.pl.

Przeglądając dostępne licencje pod kątem możliwości publikacji zdjęć (których nie jesteśmy autorami) w naszym portalu należy przyjąć założenia, że licencja ta:
1) musi zezwalać na wykorzystanie fotografii do celów komercyjnych;
2) musi zezwalać na tworzenie dzieł pochodnych (zdjęcie publikujemy jako część artykułu);
3) musi zezwalać na wykorzystanie zdjęcia w utworach pochodnych publikowanych na zasadzie "wszelkie prawa zastrzeżone" (publikacje w portalu Wiadomości24.pl objęte są pełnymi prawami autorskimi - niemożliwa jest publikacja np. na licencji CC)

Creative Commons
Licencja ta jest licencją idealną dla naszych celów - oto co o idei i założeniach projektu piszą przedstawiciele organizacji CC na swojej stronie internetowej: "Creative Commons oferuje twórcom licencje, które pozwalają im zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Licencje Creative Commons działają na zasadzie “pewne prawa zastrzeżone” – granice dozwolonego użytku są szersze i wyraźniejsze niż te wytyczone na zasadzie “wszelkie prawa zastrzeżone”. Creative Commons szanuje prawo twórców do określenia stopnia, w jakim chcą się dzielić swoją twórczością z innymi. Jednocześnie zachęca do tworzenia wspólnej kultury, której elementy mogą być swobodnie wymieniane i zmieniane."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.