Facebook Google+ Twitter

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy...

W przeddzień święta Wszystkich Świętych 31 października 2013 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyła się uroczysta akademia, której motywem przewodnim były słowa z piosenki Marka Grechuty.

Dekoracja podkreślająca przesłanie scenariusza. / Fot. Jerzy Jastrzębski
Te słowa stały się głównym akcentem dekoracji. Dodatkiem do nich były jesienne białe chryzantemy i znicze przypominające o miejscach, które powinniśmy odwiedzić. Dekoracja uzupełniona jesiennymi barwami doskonale wprowadzała w nastrój rozważań i refleksji nad istotą sensem i drogą życia ludzkiego.

Nikt z obecnych nie zastanawiał się nad istotą śmierci, ale tematem rozważań autorów scenariusza jak i wygłaszających swoje kwestie aktorów było życie. Jego jakość i możliwość kontynuacji po zakończeniu ziemskiej wędrówki. Jako wzory do Aktorzy na scenie. / Fot. Jerzy Jastrzębskinaśladowania podawano przykłady świętych, którzy swoim przykładem wyryli głęboki ślad na naszej kulturze i świadomości. Dzięki nim możemy się patrzeć z nadzieją na nasze przyszłe życie.

-Tematem naszych rozważań- mówiła nauczycielka religii Danuta Zalewska -jest życie, a nie śmierć. Elementem życia, epizodem w nim jest stan przejścia ,który nazywamy śmiercią. Pierwszym, który pokazał, że nie należy bać się tego momentu Nauczycielka religii Danuta Zalewska tłumaczy zebranym przesłanie świąt. / Fot. Jerzy Jastrzębskibył Jezus Chrystus. On przezwyciężył śmierć. On pokazał, że Bóg jest Panem życia i żywych. Święci to ludzie, którzy współpracują z łaską Boga. Zawsze otwarci na Jego natchnienia. Posłuszni Jego woli. Dlatego dzień Wszystkich Świętych jest dniem radości a zarazem refleksji nad samą istotą życia. Jest ono darem i nie wolno go zmarnować. Jak żyć pokazują nam wielcy nasi przewodnicy-święci- dodała.

W trakcie akademii wykonano szereg pieśni podkreślających wagę tematu, traktujących o życiu i śmierci. Wykonano między innymi utwory Edyty Gepert „Nie żałuję” i „Modlitwę do dobrego Boga”, pieśń Anny Szapłak „Grajmy Panu” oraz „Modlitwę” Bułata Okudżawy.
Widzowie -uczniowie, nauczyciele, rodzice, a wśród nich ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak
wysłuchali w wielkim skupieniu występujących aktorów.

Taniec sakralno-modlitewny w wykonaniu artystów. / Fot. Jerzy JastrzębskiPodsumowaniem wszystkich słów które padły podczas tego spotkania był taniec sakralno-modlitewny w choreografii Żanety Ryszawa, instruktora tańca i choreografa. Poprzez ten taniec uczestnicy oddali cześć Bogu i wszystkim, którzy opuścili ziemie. Taniec ten to także wyraz głębokiego szacunku dla tych, którzy tu pozostają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.