Facebook Google+ Twitter

Skąd się biorą naukowcy?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-24 09:12

Odpowiedź na to pytanie brzmi: z programu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 22 listopada na Zamku Królewskim władze Funduszu wręczyły nominacje 63 nowym stypendystom programu pomocy uczniom wybitnie zdolnym.

Logo Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci / Fot. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci- Jednej rzeczy musicie się dowiedzieć już pierwszego dnia. Fundusz nie polega na tym, że tu się odbywają specjalne lekcje. Fundusz stwarza wam możliwość kontaktu z ludźmi nauki. Od waszej aktywności zależy, ile zyskacie - wyjaśniał w przemówieniu do nowych stypendystów prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wieloletni współpracownik i członek władz Funduszu. - Bycie stypendystą wymaga odwagi - podkreślił. - Kim opiekuje się Fundusz? Trzeba mieć w sobie duch poszukiwania, tworzenia - kontynuował wiceminister.

- Wniosek o objęcie pomocą Funduszu złożyć może również uczeń, ale najczęściej robią to szkoły - wyjaśnia Maria Mach, Dyrektor Biura Funduszu. - Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja każdego roku. Potem każde z nich jest opiniowane przez kilkoro specjalistów z różnych dziedzin, następnie rozpatrywane przez zespoły specjalistyczne, Komisję Stypendialną i wreszcie Zarząd Funduszu.

Pamiątkowe zdjęcie grona nowych stypendystów. / Fot. Sebastian SoberskiW tym roku szkolnym Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zakwalifikował do programu łącznie 521 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Status stypendysty uzyskały 133 osoby, z czego 63 po raz pierwszy. To właśnie nowi stypendyści wzięli udział w poniedziałkowej uroczystości. Wśród nich są 32 osoby o uzdolnieniach poznawczych - młodzi biolodzy, chemicy, fizycy, informatycy, historycy - oraz 24 muzyków i 7 plastyków. Najmłodsza z tegorocznych stypendystów jest jedenastoletnia pianistka Rozalia Kierc.

W uroczystości uczestniczyła pierwsza dama Anna Komorowska. / Fot. Sebastian SoberskiW uroczystości uczestniczyła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. - Życzę wam, żebyście byli wytrwali, żebyście umieli jak najlepiej wykorzystać szansę, która przed wami stoi - powiedziała pierwsza dama.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski również mówił o szansach, ale o tych stojących przed nauczycielami. - Edukacja jest sztuką, w której każdy nauczyciel ma szansę odkrywać talenty swoich uczniów - podkreślił wiceminister, mówiąc o działaniach MEN, które rok szkolny 2010/2011 ogłosiło Rokiem Odkrywania Talentów.

Po rozdaniu dyplomów krótki koncert dało dwoje młodych muzyków - nowych stypendystów Funduszu: skrzypaczka Klaudia Kowacz i akordeonista Michał Kubarski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Julka O.
  • Julka O.
  • 24.11.2010 13:05

@ P. Wierzbicki

mam szczerą nadzieję, że znajdują i znajdą niezłą pracę i w Polsce. Casus informatyków, dla których Niemcy otworzyli już rynek pracy i nam ich nie wydrenowali bardzo podnosi na duchu. Teraz mamy kolejne inwestycje informatycznych gigantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wykształcimy ich i będą mieli szansę na pracę za granicą. Niemcy już w tej chwili potrzebują ponad dwadzieścia tysięcy polskich specjalistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Naukętrzeba wspierać ze wszystkich sił - to nasza przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.