Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10261 miejsce

Skąd się wziął podział na zawody typowo kobiece i typowo męskie?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-06 15:01

Od zawsze istnieje podział na role kobiece i męskie. Nie da się tego uniknąć, chociaż ostatnio feministki coraz głośniej nawołują do zrównania w prawach płci, szczególnie w kwestiach zawodowych.

Nie da się jednak ukryć, że istnieje utarty podział na zawody typowo kobiece, których nie wykonują mężczyźni, oraz zawody przeznaczone dla mężczyzn, które byłyby uciążliwe dla kobiet. Skąd wynikają takie podziały?

W dużej mierze jest to rezultat społecznych stereotypów, które od wieków kształtują pogląd człowieka na otaczający go świat. Nikt inny, tylko właśnie ludzie przyczynili się, w niemałym zresztą stopniu, do stworzenia podziału na zawody nadające się dla kobiet i na zawody typowo męskie. W mniemaniu mężczyzn wykonywanie żeńskich zawodów stanowi pewną ujmę. Obecnie nieco się to zmienia i nieliczne osoby wykazują obecnie zdziwienie, słysząc o pielęgniarzu, fryzjerze lub mężczyźnie, który pracuje jako wizażysta czy kosmetyczka. Ludzie stają się coraz bardziej otwarci na zmiany, ale wpojone stereotypy nie dają się tak łatwo usunąć.

Czynnikiem wpływającym na podział na zawody kobiece i męskie są także uwarunkowania biologiczne obu płci. Kobieta, ze względu na swoją budowę ciała, nie będzie w stanie wykonywać typowo męskich zawodów, np. zawodu górnika. Teoretycznie mogłaby pracować
w takim fachu, ale byłaby mniej wydajna niż mężczyzna
i najzwyczajniej męczyłaby się w takiej pracy. Podobnie jest z typowo damskimi zawodami. Większość pracowników w urzędach stanowią kobiety. Wynika to z tego, że są one bardziej odporne na wykonywanie powtarzalnej pracy i nie wypalają się w takim zawodzie tak szybko, jak mężczyźni.

Podział na zawody typowo kobiece i męskiej wynika więc poniekąd
z naturalnych uwarunkowań obu płci i nie da się go uniknąć. Nie dotyczy to wszystkich prac, ale są zawody, w których odpowiedniejsze mogą być kobiety oraz takie, w których sprawdzą się przede wszystkim mężczyźni.

Roman Cieciuch (Zielona Linia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ten podział zaznaczył się w wyniku akceptacji stereotypów i w lęku przed ostracyzmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żadna praca nie hańbi, uczestnicy obu płci potrafią się świetnie sprawdzić w przeróżnych zawodach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rob
  • Rob
  • 06.04.2011 17:26

Fajny wstęp, a gdzie artykuł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.