Facebook Google+ Twitter

Skąd ta czapka, którą widzicie na mojej głowie?

Pan Tadeusz Śledziewski sprowokował mnie do napisania tego tematu a związane to jest z organizacją imprez sportowych i kulturalno-rozrywkowych. Taka czapka na głowie, niby drobiazg a jak cieszy.

Piotr Wierzbicki w czapce sprzed 42 lat. / Fot. Ryszard ZagórskiOpowiem teraz wspomnienia z mojej skromnej działalności na sportowej niwie, której finalnym efektem jest czapka na mojej głowie.

Pierwsze szlify w organizowaniu zabaw dziecięcych otrzymałem w Dębicach k/Nowogardu. Zjechało się tutaj wielu różnych ludzi z różnych stron. Każdy przywiózł ze sobą wiedzę na temat różnych gier i zabaw. Łykałem tę wiedzę intensywnie a to z powodu że mój ojciec tak mnie ukierunkował. Mogłem uczestniczyć w tym jak wykonywał pomiary laboratoryjne, a na pytania, które zadawałem odpowiadał w ciekawy sposób.

W roku 1956 rodzice usiedli ze mną przy stole i zapytali czy akceptuję ich decyzję przeprowadzki do Konarzewa. Kiedy zapytałem jakie są motywy przeprowadzki, uzyskałem uzasadnienie ojca: "Jestem w starszym wieku. Tutaj muszę prowadzić gorzelnię i płatkarnię, a siły mam coraz mniej. Tam w Konarzewie jest tylko gorzelnia, mały zakład i mam nadzieję, że dam radę z pomocą."

No więc naładowani wielkim optymizmem popartym wygłoszeniami Władysława Gomułki przez radio, zmieniliśmy miejsce pobytu na Konarzewo. W wakacje żeby wyjechać, musiałem jeden miesiąc przepracować na kieszonkowe, albowiem ojciec nie był zwolennikiem dawania. Uczył nas jak mamy byś samowystarczalni i to przydało się mi w życiu. Moje ulubione miejsca z wakacji to Szczecin, Sopot i Berlin. Jak przebywałem w Konarzewie, to cały wolny czas spędzałem na boisku do piłki nożnej. Jak powstało boisko? Ano upatrzyliśmy sobie teren i poszedłem zapytać dyrektora czy można i było po sprawie.

Jak się jedną sprawę załatwi, to "w miarę jedzenia apetyt rośnie". W tym czasie roznosi się echo aż słychać je do dzisiaj. Są to relacje z Wyścigu Pokoju i dość częstych przemówień Władysława Gomułki. W wakacyjne wolne dni zastanawialiśmy się nad demokracją w Polsce. Padło z moich ust: "Co to za demokracja, skoro władza nas zaniedbuje?! Co to za demokracja skoro musimy kopać starego "kapcia"?! Co to za demokracja skoro jeździmy na mecze do drugich wiosek jak obdarciuchy?!"

No więc pewnego ranka ubrałem się przyzwoicie i pojechałem do prezesa GS w Nowogardzie. Minęło może pół godziny zanim mnie poproszono do gabinetu prezesa. W gabinecie było jeszcze kilka nieznanych mi osób. Wygłosiłem wykład na temat udziału młodzieży w budowie jedynie słusznego państwa socjalistycznego i sporcie jako o podstawowym ogniwie oddziałującym na kształtowanie postaw obywatelskich.

Z perspektywy czasu mogę teraz powiedzieć, dlaczego zrobiono takie ustępstwa, o których nikomu nawet się nie śniło. Gdyby to doszło do KP i że zostało załatwione negatywnie, prezes poszedłby na drugi dzień na bruk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ciekawe wspomnienia, a swoją drogą zimą na ulicach Frankfurtu widziałam dużo takich czapek i kobiet w prawdziwych rosyjskich walonkach. Piotrze - czpka jest na czasie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, może miałeś włamanie? Musiały to być cenne materiały a "wiatr" zmienił się w przeciwny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas na wschodzie takie czapki są bardzo popularne z racji(byłej) przyjaźni polsko-radzieckiej.Były czas ,gdy taka czapka na głowie oznaczała wielki "obciach".Teraz są modne,noszą je zarówno dorośli jak i młodzież!
Czasy"siłaczki"(społecznicy) i pierwszej pracy(również w szkolnictwie) przeżyłam w PGR-e;);););)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrek! Czy wtedy znaliście słowo "Sponsor"? Może będą na mnie patrzeć "bykiem", co niktórzy, ale powiem, że za naszych młodych lat byli społecznicy nie z tej półki co dzisiaj. Coś na ten temat zacząłem pisać, ale na dyskach pozostał mi tylko jeden tekst. Nie wiem co się stało?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, to były czasy... Przeleżała i najważniejsze, że się doczekała. Noś ją Piotrze, na zdrowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.