Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7891 miejsce

Skala ma znaczenie. Zobacz, jak wielkie i jak małe mogą być obiekty we wszechświecie

Nanometry, mikrometry, milimetry, centymetry, metry, kilometry - te jednostki długości jesteśmy w stanie ogarnąć wyobraźnią. Nasz świat nie kończy się i nie zaczyna na wielkościach zawartych w tej skali. Warto uświadomić sobie, jak wielki i jak mały może być wszechświat. Pomoże w tym prezentacja w serwisie htwins.net.

 / Fot. zrzut ekranuPrezentacja pt. "Skala wszechświata" w serwisie htwins.net pomoże zrozumieć nam naszą pozycję w uniwersum.

Na stronie zobaczymy obiekty znane nam na co dzień. Wszyscy wiemy mniej więcej ile mierzy przeciętny człowiek, zwierzę domowe czy przedmioty codziennego użytku. Gdy jednak użyjemy przybliżenia lub oddalenia zobaczymy też większe i mniejsze obiekty.

Sekwoja może osiągnąć 100 metrów wysokości, a Boeing 747 ma długość 65 metrów. Mont Everest liczy blisko 9 km wysokości. Niewiele większą średnicę ma Deimos, księżyc Marsa. Przesuwając skalę napotkamy Jowisza, Słońce, galaktyki, by dojść do wielkości niewyobrażalnych i na końcu zobaczyć jaką część wszechświata stanowi to, co możemy zaobserwować.

 / Fot. NIAID/CC BY 2.0Zróbmy to samo, ale w drugą stronę. Malutki koliber ma zaledwie 10 centymetrów, ale jest gigantem przy rzęsie wodnej mierzącej 2 milimetry. Białe krwinki mają wielkość 10 mikrometrów, a rozmiar komórek wirusa HIV liczymy już w nanometrach. To nadal dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę 160-pikometrowy atom węgla (1 pikometr to 10 do minus dwunastej metra). Proton mierzy 1 femtometr (10 do minus piętnastej metra), a na nim nie kończy się skala.

Czytaj także: Teleskop Kosmiczny Hubble'a trafił na orbitę ćwierć wieku temu. Jak długo jeszcze będzie pracował ten instrument?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.