Facebook Google+ Twitter

Skała na szlaku powstania styczniowego

147 lat temu - 5 marca 1863 roku na cmentarzu w Skale starły się powstańcze oddziały dowodzone przez Mariana Langiewicza ze stacjonującymi tutaj wojskami zaborcy rosyjskiego.

Gimnazjum w Skale uczciło 147. rocznicę powstania styczniowego / Fot. Fot. Barbara SzwajcowskaZwycięstwo powstańców, chociaż okupione krwią 23 zabitych; w tym Andrzeja Potebni, oficera rosyjskiego narodowości ukraińskiej walczącego wraz z Polakami, doprowadziło do wyparcia zaborcy z terenu miasta. Gdy ucichły echa walki, wszystkich poległych pochowano na skalskim cmentarzu. Niestety, w 1953 roku zabrano ze Skały szczątki Andrzeja Potebni do mogiły powstańców 1963 roku w Pieskowej Skale.

Od dziewięciu lat o to aby pamięć o potyczce pod Skałą przetrwała dba społeczność Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi w Skale. Inicjatorem wspomnienia organizowanego corocznie w szkole jest Piotr Trzcionka, historyk, działacz samorządowy, który obejmuje również każdorazowo patronatem i funduje nagrody w konkursie historycznym, przybierającym bardzo różne formy.

W tym roku młodzież rysowała historyczne komiksy. Zaproszeni na uroczystość goście, po części oficjalnej, dokonali oceny prac i poprzez głosowanie wybrali najpiękniejszy komiks, którego autorkami były Katarzyna Żołowicz i Kinga Rogóż z kl. III c, drugie miejsce przyznali pracy Kamili Marcińskiej i Olgi Morawskiej z kl. III d, a trzecie – Marii Zaryckiej z kl. III d i jej koleżance za równie ciekawy komiks. Komiksy stanowiły doskonały element historycznej uroczystości. A ona sama?

Wzruszająca, przywołująca historyczne obrazy, gdy „od Krakowa, ode Lwowa, biegła młodzież do Ojcowa, gdzie Kurowski stał”, pozwalająca na chwile refleksji jak wyglądała nasza Ojczyzna „kiedy nie mieliśmy ani kawałka ziemi... przestaliśmy istnieć jako państwo”.
W tym roku po raz kolejny wspólnie odśpiewana Rota, wiersze, urywki powstańczych listów i powstańcza pieśń zaśpiewana przez szkolny chór stworzyły niepowtarzalną atmosferę.

A na tle flagi biało-czerwonej, która zawisła na czołowym miejscu dekoracji, stały dwa brzozowe krzyże, przypominające skromne powstańcze mogiły. Jest ich na polskiej ziemi wiele. Na skalskim cmentarzu też. Historia wpisała go w drogę 1.200 zwycięstw, starć i porażek powstania styczniowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.03.2010 21:22

Godne to, zacne i chwalebne, dzięki takim metodom upamiętniania heroizmu naszych przodków, pamięć o Nich nie zaginie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, że takie patriotyczne akcenty w wychowaniu naszych pociech bywają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.