Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26780 miejsce

Skalny zamek w Kotlinie Kłodzkiej. Miejsce, które warto odwiedzić

Gdzieś na drodze Z Dusznik-Zdroju do Szczytnej, w Kotlinie Kłodzkiej, wznosi się zamek. Nie jest wymieniany w żadnych przewodnikach, nie jest oznaczony żadną tablicą informacyjną. A szkoda!

 / Fot. Sebastian BrudysWejścia do niego strzegą dwie wysokie wieże, o bardzo futurystycznych kształtach.  / Fot. Sebastian BrudysPionowe, kamienne mury obronne wznoszą się na wysokość ok. 6-8 metrów, wieże - 3-4 metry wyżej. Pomiędzy wieżami znajduje się wejście. Ktokolwiek chciałby zdobyć zamek, aby dostać się do bramy musiałby wejść pomiędzy te mury, narażając się na atak z góry z trzech stron. Większa część zamku wydaje się zasypana lub ukryta we wnętrzu góry.

To nie jest zamek. To naturalna formacja skalna, wyrzeźbiona przez naturę. Do złudzenia przypomina fragment prawdziwej, średniowiecznej budowli obronnej. Kształt wieży nasuwa skojarzenia z powieściami fantasy. Wygląda po prostu wspaniale, tak z daleka, jak i z bliska. W dobrym jego uwiecznieniu na zdjęciach przeszkadzają drzewa, dlatego zamieszczone zdjęcia nie oddają w pełni piękna, niezwykłości i majestatu tych skał.

 / Fot. Sebastian BrudysOdkryłem go przypadkiem. Podczas wycieczki po Kotlinie  / Fot. Sebastian BrudysKłodzkiej, wjechałem na niewłaściwą drogę. Ale nie zawróciłem, pojechałem dalej, nadkładając drogi. Byłem po prostu ciekaw, co jest za zakrętem. Było to. Czasem warto jechać do przodu, boczne drogi są pełne niespodzianek i nieodkrytych miejsc. Podobnie trafiłem na bonsai XXL, o którym można poczytać w moim poprzednim artykule.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

W dostępnych mi dwóch przewodnikach po Dolnym Śląsku, nic na temat skalnego zamku czy grzybów nie ma. Pewnie jakiś przewodnik je wymienia, wszystkich nie znam:)
Nie ma też żadnej tablicy informacyjnej o tych skałach, a do czegoś takiego MUSI prowadzić jakiś drogowskaz + tablica informacyjna. Turystyczne gminy w ogóle nie wykorzystują swoich walorów, zainwestować kilka groszy w marketing? Po co.
Co do grzybów, dzięki za info! Mnie się to skojarzyło z zamkiem, teraz widzę i grzyby. I co nieco mogę dzięki temu znaleźć w Internecie na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Sebastian Brudys
Serdeczne dzięki za tłumaczenie.
Niestety nie znam genealogi mojej rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest brama do mojego zamku hahahah teoretycznie bo mieszkam niespełna kilometr dalej. Kawałek dalej jest 3 borowik troszkę mniejszy. A dalej ciekawy nieczynny już kamieniołom piaskowca. http://www.magicznakotlinka.pl/index.php?artname=stories&artmid=content&id=1160. A tu moja relacja jak wygląda grzybowy zamek http://www.magicznakotlinka.pl/index.php?artname=stories&artmid=content&id=326

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgodzę się,ze brak informacji na ten temat. Jak mniemam jechałeś z Dusznik do Szczytnej przez miejscowości Złotno i Łężyce.
Formacja skalna znana jest pod nazwą "skalne grzyby".Dawniej okolice te były znane jako "mała Szwajcaria"
Dowodem jest ta stara pocztówka http://wroclaw.hydral.com.pl/168879,z,324253,1,foto.html

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tłumaczenie: W Rudzie Śląskiej są fajniejsze zamki, tylko ich nie można zobaczyć, bo zburzone. Ten, który kazał je zburzyć, wisi w sali obrad RM w magistracie. Szkoda,że wisi tylko zdjęcie!
Apropos - Krzysztof Bień ma coś wspólnego z Bieniami z Kotliny Kłodzkiej? Bo to moja rodzinka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem, co innego prawdziwe zamki, co innego naturalne wytwory. Każde ma swój urok. Naturalne są budowane miliony lat, ludzkie budowle - do kilkudziesięciu, nieliczne dłużej. Wszystkie ludzkie "7 cudów świata" - z wyjątkiem piramid - przestały istnieć, inne budowle starożytne, poza kilkoma wyjątkami, nie istnieją lub są w ruinie. A i piramidy można wysadzić, jak posągi buddy w Afganistanie. To samo czeka każdą budowlę, zawsze znajdzie się jakiś oszołom, który dla dobra nas wszystkich, zburzy lub dopuści do dewastacji.
Co do rudzkiego zamku - czekam aż Fundacja Chudów, która jest jego właścicielem, rozpocznie odbudowę. Bo na razie w miejscu tym, w cieniu Dębu Goduli, toczy się ożywione życie towarzyskie, o czym świadczą wszechobecne artefakty, w postaci butelek i puszek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adam Podgórski Wczoraj 22:06
Podejrzewam, że tekst jest zapewne b. ciekawy, ale ja jak i wielu forumowiczów nie rozumiem gwary, dlatego prosiłbym o tłumaczenie tekstów. Za co z góry dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest nie zbity dowód na niedoścignioną doskonałość natury. Gdzie nam ludziom do niej się mierzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze! Fakty sa nieublagalne! Nazwiska burzycieli są znane. Nie wiadomo w imię jakich zasad sie o nich milczy! Przeciez oni dzialali z pelna świadomością! Rzekłbym z premedytacją!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No Adasiu jedziesz po bandzie, ale popieram. Nasz miechowicki pałac, którego nie mogli (za mało mieli czasu, bo parli na Zachód) zburzyć czerwonoarmiści, to wykończyło ludowe wojsko polskie, dziesięć lat później w noc Sylwestrową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.