Facebook Google+ Twitter

Skamielina Roku dla Merkel i Tuska

- Domagamy się od pani kanclerz Angeli Merkel i od pana premiera Donalda Tuska, aby zainwestowali w obecne pokolenia, w dobrą i ambitną politykę klimatyczną i w szczęśliwe życie naszych dzieci i naszych przyszłych pokoleń wnuków i prawnuków. Oszczędźmy klimat dla przyszłych pokoleń! - mówił podczas dzisiejszego happeningu pod Kancelarią Premiera, Dariusz Szwed - przewodniczący partii Zieloni 2004.

Donald Tusk i Angela Merkel zdobywcami "Skamielin Roku" / Fot. Magdalena PudłoDzisiaj, podczas rozmów premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat pakietu klimatyczno - energetycznego, który ma zostać przyjęty na najbliższym szczycie Rady Europejskiej
(11-12 grudnia), przed Kancelarią Premiera zgromadzili się młodzi ludzie z około dwudziestu pięciu krajów domagając się silnego stanowiska Polski i Niemiec w sprawie ochrony klimatu.

Polska wraz z naszym zachodnim sąsiadem są głównymi krajami, które dążą do osłabienia założeń pakietu klimatyczno-energetycznego. Zarówno Polska jak i Niemcy domagają się uzyskania specjalnych zezwoleń dla przemysłu krajowego na emisję gazów cieplarnianych, motywując to trudną sytuacją związaną z kryzysem finansowym. Przyjęcie okrojonej wersji pakietu mogłoby negatywnie wpłynąć na tzw. proces kopenhaski oraz spowodować opóźnienie w podpisaniu światowego porozumienia klimatycznego w 2009 r. mającego zastąpić Protokół z Kioto.

„Domagamy się od pani kanclerz Angeli Merkel i od pana premiera Donalda Tuska, aby zainwestowali w obecne pokolenia, w dobrą i ambitną politykę klimatyczną i w szczęśliwe życie naszych dzieci i naszych przyszłych pokoleń wnuków i prawnuków. Oszczędźmy klimat dla przyszłych pokoleń!” - apelował Dariusz Szwed, przewodniczący partii Zieloni 2004.

Część "oficjalna" protestu, tuż przed wręczeniem skamielin / Fot. Magdalena PudłoMłodzi uczestnicy pikiety są przedstawicielami krajów Unii Europejskiej i członkami różnych organizacji ekologicznych z całego świata, m.in. WWF czy Greenpeace, ale byli wśród nich również obywatele Australii, Kanady, Kamerunu, Bangladeszu, Fidżi, Meksyku i wielu innych krajów dotkniętych skutkami gwałtownych zmian klimatycznych. Przyjechali do Polski, aby zwrócić uwagę rządzących z krajów Unii Europejskiej na problemy ekologiczne naszej planety. Apelowali o rozważne decyzje polityków i o szybkie działania w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz o zwiększenie funduszy na ochronę środowiska. Przewodniczący Partii Zielonych tłumaczył za Nicolasem Sternem - ekonomistą, który pracował dla Banku Światowego - że inwestycja 1 do 2 proc. PKB przyniesie w przyszłości oszczędności na poziomie 5-20 proc. PKB, zatem jest to inwestycja, która się opłaca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ci Zieloni dobrzy są li tylko w proponowanej ordynacji, a tak to ciołki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.