Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19825 miejsce

Skamieniała Fontanna Réotier w Alpach Wysokich

Siedlisko to znajduje się między miejscowościami Guillestre i Briançon. Możemy tu zaobserwować powstawanie trawertynu, czyli martwicy wapiennej. W wielu miejscach na świecie proces ten wygląda podobnie.

Skamieniała fontanna / Fot. K. NitaMiejsce to ma swoją legendę. Antoine, wieśniak z Réotier, by jakoś związać koniec z końcem zimą był wędrownym handlarzem. Późną jesienią udał się ze swoimi towarami do Prowansji. Zbliżał się koniec roku 1697, gdy Antoine sprzedał właśnie resztki swoich zapasów na jarmarku w Apt. Postanowił szybko wracać do swojej młodej żony, która spodziewała się dziecka. Szedł na piechotę przez La Saulce, Chorges, aż w wigilię przybył do Gap. Zostało mu już niewiele drogi. Kiedy szedł już wzdłuż winnicy Saint-Clément, nagle zaskoczyła go śnieżna burza. Będąc dobrym chrześcijaninem, zaczął się modlić do Matki Boskiej, ale zawierucha jeszcze się wzmogła. W końcu wiatr nieco ustał i niebo się trochę przetarło. Przy słabym świetle księżyca Antoine zobaczył potwora o ostrych zębach. Pomyślał, że zabłądził do piekła. Przestraszył się, że zaraz tutaj zakończy życie. - Jeśli już muszę umierać – pomyślał – to wolałbym w niebie. Postanowił zmierzyć się z potworem. Chwycił wielką jak maczuga gałąź, i już miał uderzyć bestię, gdy rozpoznał znaną w całej parafii sylwetkę skamieniałej fontanny. Wrócił do domu o północy, z dwunastym uderzeniem zegara. Jego żona właśnie urodziła mu dziecko.
 / Fot. K. Nita
Nasza międzynarodowa grupa znalazła się w tym miejscu z powodu załamania pogody. Śnieżna zawierucha zmusiła nas do rezygnacji z wyprawy na Chenaillet, górę w masywie Queyras. Mieliśmy tam obejrzeć ofiolity. Mnie intrygowały znajdujące się w górnych partiach lawy poduszkowe. Nasi francuscy partnerzy zaproponowali w zamian równie ciekawe miejsce: Réotier.

Gdy tu dotarliśmy, pogoda poprawiła się nagle jak trzy wieki temu. Zobaczyliśmy jasne skały, miejscami zabarwione na rdzawy kolor związkami żelaza, po których spływała woda. Widok był imponujący. Dzięki towarzyszącym nam geologom, dowiedzieliśmy się jak powstaje martwica wapienna.

Fontanna jest zasilana wodą z rzeki la Saulce, podobnie jak woda ciepłych źródeł mineralnych pobliskich term Plan de Phasy. Te dwa wywierzyska dzieli tylko 2 km od wielkiego uskoku la Durance. Wody rzeki la Durance przesiąkają tam przez warstwy wapieni, dolomitów i gipsu, ulegając podgrzaniu o 3 °C na każde 100 metrów.
 / Fot. K. Nita / Fot. K. Nita / Fot. K. Nita
To właśnie uskok umożliwia wydobywanie się ogrzanej do temperatury 21 °C wody na powierzchnię. W wodzie tej znajduje się wodorowęglan wapnia. Na wskutek ruchu wypływającej na powierzchnię wody oraz spadku ciśnienia, uwalnia się dwutlenek węgla i wytrąca się węglan wapnia. W Réotier, osad kalcytu wynosi około 140 mg na litr. To wystarczająca ilość by pokryć warstwą kamienia wszystko, co znajduje się w pobliżu. Powstaje porowata jasna skała osadowa składająca się z aragonitu krystalizującego dość szybko w kalcyt. W martwicy można znaleźć szczątki roślin i zwierząt. To unikalne siedlisko przyrodnicze jest chronione w ramach europejskiego programu Natura 2000.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł i ciekawy temat geologiczny, z przyjemnością przeczytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Delfinat, to bardzo bardzo ciekawy region Francji, zwłaszcza pod względem geologicznym, ale nie tylko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykul, wysylam znajomym milosnikom gor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.