Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15348 miejsce

Skamieniałe miasto atrakcją turystyczną regionu tarnowskiego

40 km na południe od Tarnowa, opodal miejscowości Ciężkowice, rozciąga się jedyne w Polsce "miasteczko", które skamieniało. Ten osobliwy twór przyrody, oraz krążące o skamieniałym mieście legendy, przyciągają tu licznych turystów.

"Czarownica" ze "Skamieniałego miasta" / Fot. Marek CiesielczykNad małą rzeczką Białą, dopływem Dunajca, leży miejscowość Ciężkowice. Można tu dotrzeć z Tarnowa w niecałą godzinę. Główną atrakcją tego miejsca jest "Skamieniałe miasto", zespół skałek o kształtach przypominających budynki oraz tajemnicze postaci. Od kilku dni media lokalne alarmują, iż "Skamieniało miasto" stało się celem wypraw także chuliganów, którzy próbują niszczyć ten pomnik przyrody.

Malownicze skałki to tzw. ostańce z piaskowca sprzed kilku milionów lat. Pod wpływem erozji przybrały tak fantastyczne kształty, iż stały się nie tylko atrakcją turystyczną, ale i zabytkiem przyrody (już w roku 1931). Najsłynniejsza jest "Czarownica", skała położona bezpośrednio nad Białą, przypominająca twarz Baby Jagi z krzywym nosem. Legenda głosi, że to miejscowa kobieta, która skamieniała, gdy złorzeczyła księdzu. Inna opowieść mówi o tym, że w skałę zamieniła się miejscowa wiedźma po tym, gdy zaczarowała całe Ciężkowice.

Nieco dalej widzimy skałę, która przypomina ratusz. Legenda głosi, że miejscowi rajcy, zamiast troszczyć się o Ciężkowice urządzali sobie obficie zakrapiane spotkania. W końcu cały magistrat skamieniał i odtąd nosi nazwę "Ratusz". A radnych cały czas suszy... Podobno, gdy rzeka Biała zaleje "Ratusz" i radni w końcu ugaszą pragnienie, będą mogli ożyć.

W 1410 roku, w bitwie pod Grunwaldem, brało udział 6 mieszczan z Ciężkowic. Na ich cześć inna skała nazwana została "Grunwald". Gdy miejscowy ksiądz proboszcz przegrał kościół, grając w kości z diabłem, świątynia wraz z kapłanem skamieniała i odtąd nosi nazwę "Skałka z krzyżem". W końcu natrafimy na "Wąwóz czarownic" z pięknym wodospadem. Wodospad ten to łzy dziewczyny, która została kiedyś sprzedana przez właściciela Ciężkowic.

Niedaleko od ciężkowickich ostańców leży dworek Ignacego Paderewskiego. Bardzo często organizowane tu są koncerty z udziałem wybitnych artystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ale też skan

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ muszę to zobaczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam takie zapomniane albo nigdy nie poznane miejsca w Polsce, artykuł zachęcił mnie do odwiedzenia opisywanych atrakcji - więc plus. Bardzo brakuje większej ilości zdjęć - do tego typu artykułu niezbędne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

PluS!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.