Facebook Google+ Twitter

Skandal korupcyjny w Stanach Zjednoczonych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-09 19:57

FBI aresztowała gubernatora stanu Illinois za próbę „sprzedaży" miejsca w Senacie, zwolnionego przez Baracka Obamę.

„To bardzo smutny dzień dla rządu Illinois. Za sprawą gubernatora osiągnęliśmy nowe dno" - powiedział prokurator federalny Patrick Fizgerald, przedstawiając zarzuty wobec Roda Blagojevicha. Gubernator został aresztowany kilka godzin wcześniej w swoim domu. Dowody na jego korupcję FBI zdobyło zakładając podsłuch telefoniczny. „On próbował sprzedać fotel senatora, bo zgodnie z prawem Illinois gubernator ma wyłączne prawo do nominacji na stanowisko zwolnione przez prezydenta elekta Obamę" - wyjaśnił prokurator.

Według aktu oskarżenia, w zamian za nominację na urzad senatora, Blagojevich próbował uzyskać stanowisko ambasadora, sekretarza do spraw zdrowia lub inną dobrze płatną posadę. Dla swojej żony próbował załatwić stanowisko w zarządzie dużej korporacji. O prawie do nominowania następcy Obamy, gubernator mówił jako o „złotej okazji".

Prokuratorzy podkreślają, że na Baracku Obamie nie ciążą jakiekolwiek zarzuty. Sztab amerykańskiego prezydenta elekta odmówił jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Prowadzący dochodzenie agent FBI Robert Grant nie krył oburzenia z powodu działań Blagojevicha. „To napawa nas głębokim wstrętem i budzi odrazę. Nawet najbardziej cyniczni agenci w naszym biurze byli zszokowani" - powiedział Robert Grant.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.