Facebook Google+ Twitter

Skandal na Szaniec. Czy będzie bojkot filmu Roberta Glińskiego?

Na miesiąc przed premierą filmu „Kamienie na szaniec” wybuchł skandal. Czyż lepszej reklamy mogli spodziewać się producenci obrazu w reżyserii R. Glińskiego? Pojawiły się pierwsze wołania o bojkot filmu: Tylko świnie siedzą w kinie!

 / Fot. Print Scrim10 milionów złotych kosztowała filmowa adaptacja książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Polski Instytut Sztuki Filmowej dał 3 miliony, resztę dołożyli prywatni inwestorzy. Na 3 marca zapowiedziano uroczystą premierę, a od 7 marca obraz ma wejść na ekrany kin w całym kraju. Film „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego już dziś wywołał skandal. Na Facebook’u pojawiły się nawoływania do bojkotu filmu.

Monolith Films, producent, zabiegał w środowiskach harcerskich o promocję filmu. Jednak podejmowane próby wcześniejszego obejrzenia filmu kończyły się fiaskiem. Do tej pory na przedpremierowe projekcje nie został zaproszony nikt ze środowisk harcerskich. Docierają do nas niepokojące opinie, ale trudno oceniać film którego się nie widziało – powiedział specjalnie dla W24 hm. Lucjan Brudzyński, zastępca Naczelnika ZHP – Nikt z władz Związku nie został zaproszony na zamknięte pokazy. Z opinią powstrzymamy się do czasu premiery.

Wydźwięk filmu jest antyharcerski, anty-AK-owski i antyinteligencki – Nasz Dziennik przedstawia opinię hm. Marka Podwysockiego – Są w nim rażące nieścisłości historyczne, zamieniano cechy charakterologiczne bohaterów. Janowi Bytnarowi „Rudemu” przypisano cechy Aleksego Dawidowskiego „Alka”, który z racji swojej głębokiej wiary miał wątpliwości, czy walczyć. Wątpliwości co do wartości filmowego dzieła ma też wnuk Aleksandra Kamińskiego, który miał stwierdzić, że film rażąco odbiega od literackiego pierwowzoru.

Tylko świnie siedzą w kinie


Jak na razie harcerskie środowiska obiega opinia, że film jest wyjątkowo haniebny, że rodziny bohaterów zostały przedstawione bardzo niekorzystnie, a samym bohaterom nadano cechy niezgodne z rzeczywistością. W Internecie pojawiają się pytania: Czy według Ciebie, Druhno, Druhu, bohaterowie „Kamieni Na szaniec" byli tchórzami, którzy nie ogarniali chaosu i chcieli popełnić samobójstwo?! Jeśli nie, to przyłącz się do akcji zbojkotowania filmu, który tak przedstawia naszych bohaterów! Udział w bojkocie zapowiedziało już kilkaset młodych osób.

W tym tygodniu Fundacja Harcerstwo Drugiego Stulecia postanowiła zwrócić się do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, aby nie obejmował patronatem obrazu R. Glińskiego. Zapowiedziano spotkanie z władzami organizacji harcerskich, by wypracować wspólne stanowisko w sprawie obraźliwego dla harcerzy filmu.

Przypomnijmy, że „Kamienie na szaniec” to nie jakaś fikcja literacka. To opisane losy prawdziwych ludzi, którzy swoją służbę Bogu i Polsce niejednokrotnie okupili życiem. To hołd złożony dla nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Poznaj reakcje po premierze: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic mi o tym nie wiadomo. Może się powtórzę, ale dla mnie nie ma znaczenia orientacja, liczy się bohaterstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy w filmie uwzględniono sugestie pewnej pani doktor z pan co do orientacji seksualnej zośkowców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie jesteście...? Rudy, Alku, Zośko: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie zadano mi pytanie, dlaczego poskąpiono kilkuset tysięcy na film o Pileckim a dano miliony na ten? Nie wiem. Może zagrały tu względy ekonomiczne. Patriotyzm nie jest w cenie. Z Pileckiego nikt nie zrobi Rambo. Z Szaroszeregowców to można zrobić super produkcję zakłamując historię i wyprać z etosu moralnego. Tak myślę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, czy cos Pani wie o powiazaniach profesora ze zwolennikami bojkotu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to szykuje się wojna polityczna .
Czy film [ którego nikt nie widział ] skłóci braci Glińskich ?
Reżysera Roberta i Piotra Glińskiego kandydata na premiera technicznego a teraz prezydenta .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja podejrzewam, że film powstał bo to jest lektura szkolna. Za kilka tygodni przyjdzie odgórny nakaz prowadzenia szkół na "Kamienie..." bo inwestor musi odzyskać kasę i jeszcze zarobić. Ale prawdziwych powodów to na pewno nikt nie poda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam uwadze komentarz na Fb Druha Dionizego:

- Chciałem przybliżyć młodym pokoleniom dzisiaj, że świat był kiedyś taki sam, tylko wyzwania i zasady obowiązywały inne. Tym się kierowałem podejmując decyzję o produkcji, nie samym faktem, że projekt ma pewne wartości komercyjne, bo to lektura szkolna. Dla mnie ważne jest, żeby obecne i przyszłe pokolenia młodzieży miały więcej wiedzy o polskiej historii i naszych korzeniach, a nie tylko powtarzały i przetwarzały tematy, które przychodzą z zagranicy - podkreślał w czasie konferencji prasowej rozpoczynającej zdjęcia do filmu Mariusz Łukomski, producent "Kamieni na szaniec".

Zwracam uwagę "że świat był kiedyś taki sam, tylko wyzwania i zasady obowiązywały inne". TO JUŻ TERAZ WIECIE, ŻE II WOJNA TO BYŁA TAKA ZABAWA, TO BYŁ TAKI ZWYKŁY CZAS JAK DZIŚ. WYZWANIA BYŁY INNE? ZASADY BYŁY INNE? ZAPEWNE WEDŁUG PANA PRODUCENTA ZMIENIŁY SIĘ ZASADY MORALNE. DLA MNIE TO TŁUMACZY WIELE. DLA PRODUCENTA ZATARŁA SIĘ RÓŹNICA BOHATER ZDRAJCA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, tekst w ND polecam, bo warto znać argumenty stron.
Niekoniecznie dlatego, że się zgadzam. ( w szczegółach)
"Powoływanie się" - w sensie prawnym rozstrzygną najprawdopodobniej sądy.

Granic możemy wymienić kilka. Każdy ma swoje.
Pytanie, kto ma je prawo narzucać wszystkim i w imię czego.

Pan Grzegorz stwierdził, że należy pamiętać o tym, że film obejrzą miliony.
Nie bardzo jednak wiem, do kogo jest to adresowane...
Do PISF ?
Do parlamentu o przywrócenie cenzury?
Do ludzi o bojkot filmu, który najpewniej jeszcze nakręci widzów?
O milczenie na temat, którego komentarz jest zaprzeczeniem ..?

Ale żeby było jeszcze "weselej" - problem JEST realny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.