Facebook Google+ Twitter

Skandal: Tarnów ma jedną karetkę na 35 tysięcy osób

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2010-06-19 17:51

Ponad 1200 razy wyjeżdżały na sygnale, tylko w czerwcu, karetki tarnowskiego pogotowia ratunkowego. Średnio jest to ponad 70 interwencji na dzień. Sytuację pacjentów (ale i ratowników) poprawiłby wyczekiwany dodatkowy zespół wyjazdowy dla Tarnowa, o który batalia trwa już dobrych kilka lat.

Tarnowskie ma jeden z najgorszych w kraju wskaźników określających liczbę karetek na ilość mieszkańców i obszar, jaki obsługują. Na jedną karetkę przypada tutaj blisko 35 tysięcy osób. - Gdybyśmy mieli dodatkowy, dziesiąty zespół, to zdecydowanie poprawiłby się komfort pracy ratowników i dyspozytorów. Ci niejednokrotnie mają kłopot z tym, aby w danej chwili dysponować karetkę na wezwanie, bo wszystkie, które mamy są akurat w terenie - przyznaje Jacek Żak, dyrektor pogotowia.

Kilka dni temu do ministerstwa zdrowia trafił kolejny wniosek z Tarnowa o przydzielenie dodatkowego, dziesiątego zespołu ratowników. Jest on niezbędny, aby karetki mogły docierać do poszkodowanych na czas. W sytuacji, kiedy wezwań jest tak dużo jak teraz, a wiele dróg jest dodatkowo uszkodzonych przez powódź i osuwiska, trudno spełnić wytyczne ustawy o ratownictwie medycznym. Zgodnie z nimi maks. czas dojazdu karetki w mieście powyżej 10 tys. osób nie może być dłuższy niż 15 minut, a poza miastem - 20 minut.

Na rekordową ilość wezwań ratowników decydujący wpływ miały w ostatnich dniach przede wszystkim upały. - Zasłabnięcia, choroba wieńcowa czy kłopoty z sercem to najczęstsze przyczyny tego, że karetki kursowały praktycznie na okrągło - wylicza lekarz Wojciech Suseł, odpowiedzialny za sprawy medyczne w tarnowskiej stacji.

Paweł Chwał

Czytaj więcej:

Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.