Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

100086 miejsce

Skandal w gimnazjum. Czekam na decyzję salezjanów

Ksiądz K. z gimnazjum w Lubinie w najlepszym razie wykazał się niedojrzałością. To wystarczy, żeby Inspektoria Salezjańska przeprosiła, nawet gdy rodzice i dzieci nie widzą problemu w skandalicznym rytuale uczniowskiej inicjacji.

 / Fot. NM LubinMogłoby się zdawać, że skoro wszyscy się dobrze bawili, nikogo nie krzywdzono to nie wypada mieć do księdza pretensji. "W zabawie nie ma nic złego, kiedy jest wzajemna. Kiedy tak samo bawią się ci, którzy są "otrząsani", jak i ci, którzy są "otrząsający". - tłumaczy pedagog, prof. Nalaskowski.

Na wyjeździe integracyjnym młodzież płci męskiej i żeńskiej zlizywała księdzu dyrektorowi, salezjaninowi bitą śmietanę (miała to być pianka do golenia - tłumaczy duchowny) z obnażonych kolan. Był to obrzęd inicjacyjny dla wstępujących do gimnazjum nastolatków.

Nad tym zdarzeniem - zważywszy że biegli seksuolodzy niewiele będą mieli do powiedzenia, oprócz jednego szczegółu: duchowny przybrał inną postawę ciała w kontakcie z dziewczynkami - można by przejść do porządku dziennego, gdyby nie arogancja salezjańskiego wychowawcy, hermetyczna reakcja rodziców i brak odzewu zwierzchników szkoły - Kościoła, który obiecywał dmuchać na zimne w tego typu przypadkach.

Co budzi największy niepokój? Infantylizm duchownego - który podjął reguły niepełnoletnich i gładko wszedł w intymną - było nie było - interakcję - stawia go w kręgu osób podwyższonego ryzyka seksualnego. To nie znaczy, że ksiądz jest pedofilem, ale może nieść w osobowości pęknięcia, które dadzą o sobie znać w sprzyjających okolicznościach.

W trakcie formacji zakonnej zwraca się szczególną uwagę na psychoseksualną dojrzałość kandydatów. Nie sposób wyselekcjonować wszystkie prognozy niedojrzałości. Trudniej jeszcze oszacować ją na skali bezpieczeństwa w pracy duszpasterskiej. Emocje seksualne u celibatariuszy bywają latami uśpione i tłumione. Gwałtowne zaprzeczanie i brak wglądu w zaistniałą sytuację miast okazania skruchy utwierdzają w podejrzeniach wobec salezjanina.

Pierwszą instancją, która powinna odebrać niepokojące sygnały są zakonni przełożeni. Kościół, jako jedyna instytucja o globalnym zasięgu opracował zasady reagowania w takich sprawach i zaleca, wręcz nakazuje odsunięcie od kontaktu z młodzieżą osób, które budzą niepokój swoim zachowaniem. Kiedy wszystko się wyjaśni, ksiądz wraca do pracy z młodzieżą. Prawdopodobnie przy towarzyszeniu innych wychowawców dyrektor nie pozwoliłby sobie na dwuznaczną zabawę. W realiach amerykańskich nie wolno duchownemu wchodzić w zbyt luźną relację z młodzieżą bez obecności trzecich osób dorosłych.

Tak się dzieje - w myśl watykańskich instrukcji - nie dlatego, że katolicyzm jest gorszy i bardziej narażony na degenerację, bo statystycznie, w liczbie aktów pedofilnych o wiele gorzej wypadają psychiatrzy, nauczyciele sportu i policjanci. Kościół ma moralne zobowiązanie wobec wiernych i swojego Założyciela, które stawia go ponad ludzkimi względami, choćby takimi jak kapitalizowanie jego niedostatków przez Ruch Palikota.

Politycy mogą sobie uprawiać demagogię kosztem wierzących, ale biskupi mimo wszystko muszą postępować uczciwie, czym sobie zaskarbiają trwały szacunek. Jak pisze przyjaciel oskarżonego kapłana: "Polacy mają dosyć nadętych, bogatych kapłanów, którym wszystko wolno, którzy są bezkarni i aroganccy w stosunku do państwa i wiernych. I taki właśnie Kościół przybiją do krzyża wraz z księdzem Marcinem Kozyrą. W praktyce jednak wraz z grzechami instytucji, na kawałku drewna zawiśnie człowiek, który nie jest ani bogaty ani arogancki ani też nie jest pedofilem".

Czekam na decyzję salezjanów o czasowym odsunięciu księdza dyrektora od pracy z młodzieżą. Mm nadzieję, że wróci na swoje miejsce oczyszczony z zarzutów, o ile zostaną mu takie postawione i zrozumie, że nie każda zabawa sama przez się usuwa podtekst seksualny i agresywny.

Czytaj też: Pikietują w obronie księdza
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

b
  • b
  • 25.09.2012 08:00

ludzie, mówmy o faktach, oceniajmy je, a nie róbcie krucjaty politycznej lub personalnej. gdyby dzieciaki same zorganizowały takie kocenie to z pewnością dyrektor i rodzice uznaliby to za znęcanie się nad pierwszakami, za falę

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 21.09.2012 16:38

sytuacja która stworzył ksiądz przekroczyła dobre obyczaje.. tak samo jak i na tych koloniach...z Neptunem .. i tyle...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elzbieta Z
  • Elzbieta Z
  • 21.09.2012 12:44

@red.
Wypowiedz sie wreszcie na temat tego artykułu.Proszę bez obrażania i bez komentarzy nie na temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 21.09.2012 12:41

Matka, Waldemar, Elżbieta - to jeden i ten sam głupek! Wybacz że tak dosadnie hihihi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elzbieta Z
  • Elzbieta Z
  • 21.09.2012 12:30

@red.
Wypowiedz sie na temat tego artykułu"Skandal w gimnazjum. Czekam na decyzję salezjanów'
Jesteś w stanie się wznieść na wyżyny i bez obelg cokolwiek napisać ?
Pokaz ,ze jesteś zrównoważonym człowiekiem i na dodatek mądrze piszącym na temat jak wyżej jest zacytowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 21.09.2012 12:25

.... komuchy jesteście skończeni - tak naprawdę niewiele wam czasu zostało!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar
  • Waldemar
  • 21.09.2012 12:23

@Inka
To proszę w skupieniu i samodzielnie przemyśleć .Oczywiście słowa w tym linku;
Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,8841403,Prymas__Listu_o__Wisniewskiego_nie_mozna_zlekcewazyc.html#ixzz1ccze0

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar
  • Waldemar
  • 21.09.2012 12:21

@Inka.
Skoro tak "gorliwie" sie wypowiadasz i swoje wywody podpierasz autorytetami w Krk to rowniez to sobie przeczytaj .Przeanalizuj i myśl ale samodzielnie!
++++++
Ten problem w Kościele Katowickim jest już od dawna !!!!
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentuje krytyczny list o stanie Kościoła, który do nuncjusza abp. Celestina Migliore napisał o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz opozycji demokratycznej w PRL.

O. Wiśniewski: Winy mojego Kościoła
List opublikowaliśmy 14 grudnia. O. Wiśniewski napisał m.in., że spora część duchowieństwa jest zarażona ksenofobią i nacjonalizmem, że wielu księży zatraciło granicę między ewangelią a polityką, wielu biskupów publikuje w "Naszym Dzienniku", w którym "roi się od oszczerstw" i który oprócz modlitwy uczy "fanatyzmu i nienawiści do inaczej myślących".

Abp Józef Kowalczyk: - Mam wielki szacunek dla ojca Wiśniewskiego za wszystko, co robił w swoim duszpasterstwie, w czasie PRL i późniejszym. Szanuję go za zatroskanie o Kościół, które przebija z listu do nuncjusza.

O. Ludwikowi trudno zaakceptować to, że w Kościele widać predylekcje polityczne księży. Musimy raz na zawsze skończyć z obyczajem, że homilię zastępuje wystąpienie polityczne. Czasem słyszymy echa przeszłości, kiedy na skutek lenistwa czy pójścia na łatwiznę wpada się w tonację niemającą nic wspólnego z homilią.

Jeśli człowiek, który całe życie poświęcił dla Kościoła, przedstawia problem szczerze, wymaga to refleksji i dyskusji. Ojcu Ludwikowi potwierdziłem odbiór kopii tego listu. Rozmawiałem też z nuncjuszem. Powiedziałem, że warto ten list przedstawić gremium, które zapewne przeanalizuje poszczególne wątki. Z pewnością nie można tego listu zlekceważyć.

Jest wyrazem troski o dobro Kościoła i nie jest zdartą płytą. Trzeba go poważnie potraktować, nawet jeśli pewne jego zarzuty wydają się przerysowane.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,8841403,Prymas__Listu_o__Wisniewskiego_nie_mozna_zlekcewazyc.html#ixzz1ccze0E

Komentarz został ukrytyrozwiń
Matka
  • Matka
  • 21.09.2012 11:53

Proponuje Tobie(Inka Dzisiaj 11:41 ) i wszystkim normalnym ludziom to jeszcze raz przeczytać i nie zamiatać problemów w KościelerzymskoKatolickim pod tak zwany dywan.

Katoliczka Wczoraj 17:39
Ocena: Ocena pozytywna 1 Ocena negatywna 1

Pani Mario(Maria Czerw )
Niech Pani nie kluczy i napisze wprost prawdę !
Dziecko z pierwszej klasy gimnazjum ma dopiero 13 lat a ten zboczeniec znacznie przekroczył wiek 18 lat życia .
Należy pisać prawdę o zboczeńcach w KościelerzymskoKatolickim (IKrK) i nie próbować tego usprawiedliwiać .
Dziecko , 13 letnie ma klęczeć przed mężczyzna w spodenkach i Z JEGO KOLAN ,TEGO ZBOCZEŃCA ZLIZYWAĆ I DOTYKAĆ JEGO OWŁOSIONYCH MĘSKICH NÓG jakiś krem!Zgroza co wyprawiają duchowni.Wiemy ,że jest wśród nich bardzo dużo zboczeńców ;pedofilii, homoseksualistów , dewiatów!
Obecny kardynał Stanisław Dziwisz zatajał przed PAPIEŻEM Janem Pawłem II ta chorobę -zberezeństwo wśród duchownych.Chyba jednak skrywał ta prawdę przed papieżem .Nie wierzę by Karol Wojtyła -papież Jan Paweł II tolerował taki stan rzeczy .Prawda?!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 21.09.2012 11:41