Facebook Google+ Twitter

Skandal w Watykanie trwa. Ks Nunzio Scarano pozostanie w areszcie

Zablokowane zostały fundusze ks. Nunzio Scarano przechowywane w watykańskim Instytucie Dzieł Religijnych (IOR). Polecenie zamrożenia aktywów ma ścisły związek z dochodzeniem prowadzonym w sprawie nadużyć finansowych.

Plac Św. Piotra http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:St_Peter%27s_Square,_Vatican_City_-_April_2007.jpg / Fot. Photo by DAVID ILIFFWykrycie nadużyć finansowych ks. Scarano, w wyniku których doszło do serii zatrzymań, w tym doradcy finansowego Giovanni Carenzio oraz byłego pracownika służb specjalnych Giovanni Zito, spowodowało lawinę spekulacji na temat działalności Banku Watykanu (IOR)

Złożone przez obronę wnioski o zwolnienie podejrzanych z aresztu, zostały przez włoski wymiar sprawiedliwości w ostatnich dniach odrzucone.

Do zatrzymania wymienionych osób doszło, gdy została wykryta próba przemycenia 20 milionów euro ze Szwajcarii do Włoch. Istnieje podejrzenie, iż pieniądze te są nielegalnym dochodem wnikającym z oszustw podatkowych ludzi powiązanych z ks. Scarano.

Ujawniono również, że grupa podejrzana o oszustwa podatkowe kilkakrotnie przelewała spore sumy na konto IOR, które należało do ks. Scarano.
W takiej sytuacji prokurator Watykanu wydał nakaz zamrożenia aktywów księdza w IOR. Wysokość zablokowanych aktywów nie jest jeszcze znana.

Również papież Franciszek podjął działania w celu wyjaśnienia kompromitujących okoliczności, zarówno w odniesieniu do ks. Scarano jak i działalności samego banku. W tym celu, 24 czerwca 2013 r. papież Franciszek powołał pięcioosobową komisję pod przewodnictwem kard. Raffaele Fariny, której zadaniem jest zbadanie działalności banku.

Niebawem może się okazać, że ujawnienie kompromitującego procederu związanego z watykańskim bankiem na przykładzie ks. Scarano, jest zaledwie wstępem do otwarcia przysłowiowej "Puszki Pandory".

Nie ulega jednak wątpliwości, że postawa oraz troska papieża Franciszka skierowana jest ku oczyszczeniu watykańskiego środowiska z korupcji oraz przywróceniu bankowi należnej renomy.

opracowano na podstawie Onet.pl, pch24.pl
dane źródłowe
- http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pralat-z-watykanu-pozostanie-w-areszcie,1,5560784,wiadomosc.html
- http://www.pch24.pl/zamrozono-fundusze-ks--scarano,16314,i.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.