Facebook Google+ Twitter

Skandal z PFRON-em: chcesz wózek? Staw się osobiście

Dolnośląski oddział PFRON kpi z niepełnosprawnych. Osoby, które złożyły wniosek o zakup wózka o napędzie elektrycznym, muszą osobiście stawić się w Funduszu. Inaczej dofinansowanie przepadnie.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. polskapresseTVP Wrocław wyemitowała 21 grudnia 2010 roku materiał o skandalicznym zachowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który wysyłał do osób niepełnosprawnych, z różnych zakątków Dolnego Śląska, wezwanie do osobistego stawiennictwa w urzędzie, celem podpisania umowy dofinansowania w programie PEGAZ 2010. Wszelkie pełnomocnictwa do załatwiania spraw w imieniu niepełnosprawnych nie są akceptowane. W przypadku niestawienia się niepełnosprawnego w dniu 21 grudnia 2010 roku w oddziale Funduszu, dofinansowanie przepada (dokładnie to beneficjent sam rezygnuje z dofinansowania).

Osoby które starają się o dofinansowanie do zakupu wózków o napędzie elektrycznym to schorowani i często niechodzący ludzie. Do tego ostra zima i dużo śniegu uniemożliwiają im wyjście z domu, a co dopiero na wyprawy poza miejsce zamieszkania - często daleko od Wrocławia, gdzie właśnie znajduje się oddział Funduszu. Ale to PFRON-u w ogóle nie interesuje. Nie chciał rozmawiać z dziennikarką TVP Wrocław Urszulą Bąk dyrektor wrocławskiego oddziału Funduszu. Podobnie zachowywali się pracownicy oddziału, którzy zasłaniali się brakiem upoważnienia do kontaktu z mediami.

Istnieje też inny problem. Pieniądze muszą być zakontraktowane do końca 2010 roku, co oznacza, że osoby niepełnosprawne do 31 grudnia muszą dostarczyć do PFRON fakturę VAT, która uwierzytelnia zakup wózka i jest podstawą do wypłaty dofinansowania. Przy takiej pogodzie jest to nie lada wyzwanie i ogromny problem organizacyjny. Rzecznik prasowy PFRON-u , pan Tomasz Leleno, w rozmowie telefonicznej z dziennikarką TVP tłumaczył opóźnienie w wypłacie dofinansowania tym, że w pierwszej kolejności Fundusz wypłaca dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych, a dopiero potem zajmuje się programami celowymi.

Sami niepełnosprawni nie kryli rozżalenia i złości z zaistniałego upokorzenia, zważywszy, że niektórzy zawiadomienie dostali w piątek i przez weekend musieli jakoś sobie załatwić transport do Wrocławia. Co gorsza, siedziba PFRON we Wrocławiu jest mała, a wszyscy niepełnosprawni wnioskujący o wózek musieli stawić się w tym samym dniu. Nie trudno wyobrazić sobie zatem jak musiała wyglądać sytuacja na miejscu.

Dla przypomnienia, PFRON otrzymał w 2009 roku od Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji odznaczenie "Przyjaciela Integracji”, które przyznawane jest osobom lub instytucjom, które bezinteresownie i z potrzeby serca działają na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Arek Konecki
  • Arek Konecki
  • 28.12.2010 16:09

Ale PFRON poniżył niepełnosprawnych. Ciekawe czy ktoś za to odpowie? A co na to prezes Funduszu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.