Facebook Google+ Twitter

Skarb wydobyty z wraku statku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-23 08:00

Srebrne monety odnalezione na dnie Oceanu Indyjskiego można kupić w Polsce. Skarbnica Narodowa wprowadza do sprzedaży 550 sztuk unikatowych monet bitych niemal 400 lat temu.

Kolekcja pochodzi ze statku Sao Jose. Portugalska jednostka zatonęła w 1622 roku niedaleko obecnego Mozambiku, gdy została zaatakowana przez połączoną flotyllę holendersko-brytyjską. Według przekazów z Sao Jose, część skarbu została zrabowana.

Na wrak okrętu archeolodzy natrafili trzy lata temu, wydobyte monety są znakowane różnymi datami i posiadają różne nominały, były bite w mennicach w Hiszpanii, Meksyku i Peru. Statek Sao Jose przewoził imponujący ładunek: pod pokładem znajdowało się 9 skrzyń wypełnionych tysiącami srebrnych monet. Skarb Filipa III, króla Hiszpanii i Portugalii miał wystarczyć na rok rządów dla wicekróla Indii Francesko da Gamy, prawnuka legendarnego odkrywcy.

Jednak wyprawa od początku miała pecha: najpierw zachorowała załoga, potem statek został ostrzelany przez dwa inne żaglowce, a część skarbu została zrabowana, reszta poszła na dno. Niemal 400 lat później nurkowie odnaleźli działo z okrętu Sao Jose które leżało na głębokości 22 metrów.

Z Sao Jose udało się wydobyć około 24 tysięcy srebrnych monet, ale jedynie ich niewielka część ma wartość kolekcjonerską.

Tego typu kolekcja numizmatyczna znajdzie się w rękach polskich kolekcjonerów po raz pierwszy.
Srebrne monety odnalezione na Sao Jose trafiły w pierwszej kolejności do muzeum, na rynek kolekcjonerski przeznaczono jedynie numizmaty, których jest co najmniej kilkadziesiąt egzemplarzy. Część pieniędzy ze sprzedaży monet zostanie przeznaczona na finansowanie poszukiwań innych wraków leżących na dnie oceanów i mórz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.