Facebook Google+ Twitter

Skarbnica Narodowa stworzyła mapę kolekcjonerów

Monety są kolekcjonowane "od zawsze". Numizmatyka, obok zbierania znaczków, niezmiennie jest najpopularniejszym hobby na świecie. Czy równie niezmienne są motywacje kolekcjonerów? Na to pytanie starała się odpowiedzieć Skarbnica Narodowa.

Monety z wizerunkiem Cz. Niemena. / Fot. Tomasz Gzell, PAPSamlerhuset Group, do której należy Skarbnica Narodowa, przeprowadziła badanie, ukazujące typy współczesnych kolekcjonerów. Badanie to miało pozwolić bliżej poznać upodobania współczesnych kolekcjonerów i dzięki temu efektywniej do nich dotrzeć. Ze względu na motywację Skarbnica Narodowa wyróżniła sześć różnych profili: Łowcę (dąży do posiadania wyjątkowych okazów), Tradycjonalistę (ważne są dla niego historyczne/pamiątkowe numizmaty), Eksperta (zdobywanie wiedzy historycznej
to dla niego priorytet), Osobę Towarzyską (numizmatyka pozwala mu prowadzić aktywne życie towarzyskie), Człowieka Sukcesu (kolekcjonowanie to inwestowanie) oraz Osobę Impulsywną (numizmatyka to zabawa).

Obecną tendencję dużo lepiej przedstawia drugi podział kolekcjonerów, jaki zastosowała Skarbnica Narodowa. Wyróżniła ona trzy typy osobowości współczesnych kolekcjonerów: Hobbystę, Kolekcjonera i Inwestora. Jakie cechy Skarbnica Narodowa przypisała każdemu z nich?

Hobbyści traktują numizmatykę jako kontynuację pasji z dzieciństwa. To ich sposób na miłe spędzenie wolnego czasu. Nie przykładają więc bardzo dużej wagi do wartości czy historii numizmatów. Zdecydowanie inne podejście do zbierania mają Kolekcjonerzy. Badania przeprowadzone przez firmę Skarbnica Narodowa pokazały, że niezwykle istotne są dla nich „twarde” dane o numizmacie, takie jak: waga, wymiary, materiał, pochodzenie, kontekst kulturowy itp. Zbieranie monet to dla niego nie tylko przyjemność, ale też możliwość zdobywania wiedzy i poszerzania własnych horyzontów. Jeszcze inne podejście prezentuje trzecia grupa, czyli Inwestorzy. – Ta grupa, jak twierdzą eksperci, rośnie w Polsce z dnia na dzień. Dla nich jest to dobra okazja do zweryfikowania portfela oszczędności, co zwiększa ich bezpieczeństwo i potencjalne korzyści – czytamy wypowiedź Adama Zielińskiego, Dyrektora Zarządzający Skarbnicy Narodowej w materiałach prasowych. Inwestorzy to osoby, dla których numizmatyka jest nie tylko hobby, ale także skutecznym sposobem na lokowanie kapitału. Chcą zrealizować idealną zasadę łączenia przyjemnego z pożytecznym. Pasjonują się numizmatyką, bardzo dobrze się na niej znają i chcą to wykorzystać, by powiększyć swój kapitał.

Trzeci podział, jaki zastosowała Skarbnica Narodowa to rozróżnienie Kolekcjonerów od Zbieraczy. Pierwsi to osoby bardzo doświadczone i posiadające dużą wiedzę na temat numizmatyki. Często łączy się ona z wiedzą z dziedziny historii czy historii sztuki. Kolekcjonerzy są świadomi swych zainteresowań i kolekcjonują precyzyjnie zdefiniowane obiekty, np. z danej epoki, kraju czy motywów. Skarbnica Narodowa określiła Zbieraczy jako osoby nieco mniej zaawansowane w swoim hobby, zaczynające dopiero przygodę z numizmatyką. Eksperci z firmy Skarbnica Narodowa stwierdzili, że polegają one bardziej na podpowiedziach rynku, np. obserwując zwiększone zainteresowanie konkretnymi numizmatami wśród kupujących również zaczynają je kupować. Zbieracze chętnie korzystają też z „podpowiedzi” firm dystrybucyjnych oferujących możliwość zbierania kolekcji, np. abonament na monety wydawane w danym roku czy kolekcja monet danego kraju.

Gdzie znajduje się Twoje miejsce na mapie kolekcjonerów? Do jakiej grupy zaliczyliby Cię eksperci z firmy Skarbnica Narodowa?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.07.2009 22:34

Ciekawostka dla kolekcjonerów monet http://www.tvn24.pl/-1,1610896,0,1,gajcy-i-baczynski-na-rewersach,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam w Klubie p.Antoni :-)

Nie udało mi się jeszcze zdobyć euro watykańskiego..., ale mam już ich troszkę:-), z różnych stron.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 20:28

Dla kolekcjonerów monet euro Watykanu ciekawostka - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 17:35

Za dużo nie zostało z mojego poprzedniego pisania... Moim skromny zdaniem nie do końca zgadzam się z takim podziałem. Bardziej należało by to rozbudować. Dochodzi także wątek spekulantów, którzy dziwnymi kanałami wchodzą w posiadanie monet jeszcze przed ich emisją. Faktem jest, że nie o spekulantach tu mowa, ale w większości to właśnie oni nabywają określone rodzaje monet i dzięki temu wyniki badań są takie, nie inne... Po danych z artykułu za kolekcjonera mogę się uważać :) Pani Liliano witam w klubie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to wygląda na to, że jestem zbieraczem, który stopniowo zbliża się do miana "kolekcjoner" :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 16:45

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.