Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9749 miejsce

Skarby Armenii - część II

Nie można być w Armenii i nie zobaczyć klasztoru Tatew. Prawie każda nowo poznana osoba w tym kraju, tubylec czy obcokrajowiec, pyta mnie czy tam byłam. Teraz mogę już odpowiedzieć, że tak.

Krajobraz wokół klasztoru. Na drugim planie widać drogę na zboczu góry, którą trzeba pokonać, aby dostać się do wsi Tatew. / Fot. Anna Rosińska Obiekt położony jest na wysokości ok. 2000 m. Nie polecam tego miejsca osobom o słabych nerwach lub mającym lęk wysokości. Wprawdzie do celu dojedzie się samochodem, ale droga cały czas wije się na skraju gór. Widok przeraża, a zarazem uwodzi swym pięknem. Góry Zangezurskie w tym miejscu porośnięte są lasami lub swego rodzaju kosodrzewiną.


Mimo strategicznego położenia, Tatew został zdobyty przez Turków seldżuckich w XII w. / Fot. Anna Rosińska
Na szczycie głębokiego wąwozu, gdzie w dole szumi rzeka Worotan, kopuła katedry wyłania się spośród otaczającej ją zieleni. Położenie klasztoru na wysuniętej półce skalnej, sprawia wrażanie niemożliwej do zdobycia twierdzy.


We wnętrzu katedry św. Piotra i Pawła znajduje się grób Grigora Tatewacego (1346-1411), filozofa i mistrza miniatury malarskiej. / Fot. Anna Rosińska Budowa została zapoczątkowana w IX stuleciu, kiedy to powstała największa świątynia klasztoru, katedra św. Piotra i Pawła. Do kompleksu należą jeszcze dwa kościoły: surp Grigor (świętego Grzegorza) i surp Astawacacin (Matki Bożej). Zachowały się także refektarz, komnaty mieszkalne, dzwonnica.


Tatew był jednym z najważniejszych klasztorów średniowiecznej Katedra św. Piotr i Pawła jest największym średniowiecznym zabytkiem w Armenii. / Fot. Anna Rosińska
Armenii. Rozwijano tam nie tylko nauki teologiczne, ale także sztukę miniatury malarskiej, rękopisu, nauki humanistyczne. Rozkwit ośrodka przypada na XIV i XV w. Klasztor stanowił także znaczącą siłę polityczną. W XIII w. pod jego władzą było sześćset osiemdziesiąt wiosek w księstwie Sjunik.


Mury obronny pochodzące z XVII w. z widocznymi wejściami do pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. / Fot. Anna Rosińska Na przestrzeni wieków poszczególne zabudowania były niszczone w wyniku trzęsień ziemi. W 1931 r. roku zapadła się kopuła w katedrze św. Piotra i Pawła. Zdołano ją odbudować, a w 1998 r. zakończyła się renowacja kompleksu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Robert P.
  • Robert P.
  • 04.07.2012 01:09

Byłem, widziałem i polecam !!!!! Piękne rejony a droga samochodem z Erewania do Tatev to dopiero wyprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobają mi się zdjęcia - dobre ujęcia
i ciekawy artykuł
5+ (plus za zdjęcia) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe miejsca...
Niezwykłe, tajemnicze, odległe...
Piękne klimaty.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za pozytywną oceną:) A uroczych, mało znanych miejsc w Armenii jest mnóstwo. Tutaj nie ma kolejki na Giewont ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.05.2010 16:53

Jak ja to lubię :) Kolejna fascynująca wyprawa i fotkami ubarwiona (+) i 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię takie, mało znane miejsca ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.