Facebook Google+ Twitter

Skarby Muzeum Górnośląskiego – Cmentarzysko w Krzanowicach

Kolejne czwartkowe spotkanie z cyklu "Skarby Muzeum Górnośląskiego" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu poświęcone było cmentarzysku kultury łużyckiej w Krzanowicach. Wykład poprowadził kierownik działu archeologii mgr Marian Pawliński.

Kultura łużycka
Marian Pawliński prezentujący wyroby z brązu odkryte podczas wykopalisk w Krzanowicach. Brązowa szpila i bransoleta najstarsze zabytki z cmentarzyska szacowane na XV w p.n.e / Fot. Piotr A.JeleńTerminu kultura łużycka po raz pierwszy użył w drugiej połowie XIX wieku niemiecki antropolog Rudolf Virchow.
Kultura łużycka to okres kultury archeologicznej, środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza. Należy do kręgu kultur pól popielnicowych, co uwidacznia się w formie pochówku ciałopalnego w popielnicach zakopywanych w ziemi.

Popielnica z nakrytą misą w której składano spopielone szczątki ludzkie i grzebano w grobie, stąd nazwa groby popielnicowe. W popielnicy tej pogrzebany został mężczyzna w wieku 35-40 lat. / Fot. Piotr A.JeleńCmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej w Krzanowicach zostało odkryte wczesną wiosną 1925 roku. Stało się to dzięki ówczesnemu niemieckiemu Urzędowi d/s Budowy Łąk z Raciborza, podczas prac drenażowych w północnej części Krzanowic, na polach Franciszka Popeły i Józefa Lamla. Już w kilka dni po rozpoczęciu prac robotnicy natrafili na przepalone kości i popielnice, a według zachowanych zapisków z 9 kwietnia tegoż roku odkryto brązową szpilę, tzw. kształtu wrzecionowatego.
Cmentarzysko to obszar o powierzchni około 3,28 hektara, na którym znajduje się ponad tysiąc grobów. Zachował się również schematyczny plan z początku XX wieku w skali 1:2500 z zaznaczonym przybliżonym jego zasięgiem, określonym na podstawie grobów, na które natrafiono podczas kopania rowów drenażowych.

Jak się przypuszcza, prawdopodobnie brak środków finansowych uniemożliwił wówczas podjęcie badań archeologicznych na tym stanowisku. Niemniej jednak władze lokalne działając na podstawie Pruskiej ustawy o wykopaliskach zabroniły pod groźbą kary jakichkolwiek poszukiwań na obiekcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.