Facebook Google+ Twitter

Skarby Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Bytomskie Muzeum Górnośląskie od 2 grudnia inicjuje cykl spotkań muzealnych zatytułowanych "Skarby Muzeum Górnośląskiego". Będzie można zobaczyć najcenniejsze zabytki, często przechowywane w magazynach i nieprezentowane na ekspozycjach.

Cyklicznie od 2 grudnia do 3 marca przyszłego roku w każdy czwartek o godzinie 17 kustosze bytomskiego muzeum zaprezentują zainteresowanym muzealne skarby. A należy pamiętać, iż nagromadzonych eksponatów w Muzeum Górnośląskim jest ogromna ilość, wszak bowiem istnieje ono od 1910 roku.

Filia Muzeum Górnośląskiego przy ulicy W.Korfantego. / Fot. Piotr A. JeleńJak można przeczytać na stronie internetowej placówki: "Jeśli sięgnąć do początków bytomskiego Muzeum - zapiski z 1911 roku - wynika, że o jego powstaniu (powołane w 1910 roku) zadecydowało niewielkie grono osób. Byli to ludzie, którzy interesując się przeszłością miasta gromadzili już wcześniej zabytki, a także zatroszczyli się o uwiecznienie na malowidłach, rysunkach i fotografiach miejsc i budowli w mieście i okolicy. Jednym z nich był kupiec Simon Macha wywodzący się z Siemianowic. Jego pasji zawdzięczamy jedną z cenniejszych, znajdujących się w Muzeum Górnośląskim, kolekcji fotografii z końca wieku XIX oraz początków XX wieku."

Z historii Muzeum Górnośląskiego


Z inicjatywy miłośników Bytomia dokładnie sto lat temu zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno - Muzealne (Beuthener Geschichts - und Museumsvereins). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez miasto.

W latach 1929 -1930 zbudowano nowy gmach muzeum według projektu A. Stütza i H. Hatlera, jednakże światowy kryzys ekonomiczny pozwolił na realizację połowy planów, a druga część gmachu nigdy nie została wzniesiona. Parter i piwnice skrzydła wystawowego zajęły Miejska Kasa Oszczędności i Biblioteka Miejska. Rozmieszczone w kilku miejscach zbiory przeniesiono w 1931 roku do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło 24 października 1932 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.