Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7686 miejsce

"Skarby Ossolineum" na wystawie we Wrocławiu już od jutra

Jutro o godzinie 10.30 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy "Skarby Ossolineum" we Wrocławiu. Ekspozycja wpisuje się w obchody 190. rocznicy początku Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Prezentowane będą cenne numizmaty i rękopisy.

Wystawa "Skarby Ossolineum" to tak naprawdę dwie ekspozycje: "Ze skarbca Gabinetu Numizmatyczno-Sfragistycznego" i "Autografy mistrzów pióra".

Złoto, srebro i prawdziwe skarby


Ta pierwsza, którą zobaczymy wchodząc do Sal pod Kopułą, prezentuje przekrój zbiorów Gabinetu Numizmatyczno-Sfragistycznego. Są tu zarówno monety polskie, obce i antyczne, jak i medale (czyli emisje pamiątkowe), zbiory sfragistyczne (pieczęcie, ich odciski oraz kopie sporządzane w różnych materiałach, m.in. metalu, czy gipsie), banknoty polskie (od pierwszych emisji z czasu insurekcji kościuszkowskiej) i obce, a także obiekty falerystyczne (ordery, odznaki, oznaki) i varia (m.in. brosze, łyżki, pierścionki wykonane z monet).

Jedna ósma statera, rewers złotej monety celtyckiej wybitej w mennicy na terenie dzisiejszych Czech ok. 2 poł. III w. przed Chr., wielkiej rzadkości numizmatycznej / Fot. Andrzej NiedźwiedzkiZwiedzających z pewnością zainteresują gabloty, w których umieszczono skarby monet Celtyckie naśladownictwo tetradrachmy z Tazos, wzorowane na monetach z wyspy Tazos u wybrzeży Tracji, bitych po podboju rzymskim w 146 r. przed Chr. / Fot. Andrzej Niedźwiedzkiśredniowiecznych z X i XI w. oraz tzw. Skarb Tysiąclecia, czyli zespół około 100 tys. denarów jagiellońskich z XV w., odkryty przy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu w 2000 r. Niezwykle ciekawy zespół tworzą też monety celtyckie z III - I wieku przed Chrystusem Celtowie naśladowali monety greckie i rzymskie. Te wzory ulegały tak dalekim przekształceniom, że na przykład głowa Zeusa stawała się niemal nie do rozpoznania, a legendy w języku greckim zastępowane były przez rzędy kulek. Pokazywana na wystawie niewielka moneta złota (o średnicy 9 mm), celtycka jedna ósma statera, wybita na terenie Czech, znana jest tylko w jednym egzemplarzu na świecie, z Biblioteki Narodowej w Paryżu.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niezwykle cenne monety złote, w tym donatywy królewskie, czyli emisje bite w Polsce w XVI i XVII w. przez bogate ośrodki, takie jak Toruń, Elbląg, czy Gdańsk i ofiarowywane władcy podczas jego uroczystej wizyty w danym mieście. Stemple tych pięknych emisji projektowali wybitni medalierzy-złotnicy. Prawdziwym skarbem jest unikatowy medal Zygmunta Augusta z 1548 r. autorstwa medaliera Domenicusa Venetusa, jedyny znany na świecie tego typu medal wybity w złocie, wybitne osiągnięcie renesansowej sztuki medalierskiej. Uwagę przykuwają też monety srebrne. Jedna z nich, półkopek litewski Zygmunta Augusta z 1564 r., podarowana Ossolineum przez inż. Stanisława Garczyńskiego, mieszkającego obecnie w Teksasie, osiąga na aukcjach numizmatycznych cenę wyższą niż 100 tys. złotych.

Wystawa jest też wyjątkową okazją, żeby zobaczyć z bliska wyjątkowy zbiór Krzyży Virtuti Militari, obrazujący zmiany w formie tego orderu w XIX i XX w., a także kolekcję biżuterii patriotycznej z okresu I wojny światowej, często wykonywanej z łusek i odłamków rozerwanych pocisków. Ekspozycji towarzyszą pokazy multimedialne. Na małym ekranie dotykowym możemy zapoznać się z historią mennictwa "w pigułce", a na dużym ekranie w korytarzu po lewej stronie ustawiony jest duży ekran, na którym wyświetlane będą w wielkim formacie najciekawsze monety z komentarzem. W małych, podświetlanych gablotkach prezentowane są reprodukcje cymeliów, najcenniejszych obiektów w zbiorach Gabinetu.

A to nie wszystko...

W kolejnych salach czekają nas dalsze wrażenia - ekspozycja rękopisów wielkich polskich pisarzy "Autografy mistrzów pióra". Zobaczymy strony "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, "Quo vadis", "Ogniem i mieczem" oraz "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Zemstę" Aleksandra Fredro, rysunki i akwarele Juliusza Słowackiego z "Albumu rysunkowego z podroży na Wschód". Jednak największym skarbem Działu Rękopisów, jaki zostanie pokazany na wystawie jest bez wątpienia rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, przechowywany w wykonanej w 1873 r. hebanowej szkatule zdobionej rytowanymi płytkami z kości słoniowej.

Wystawy będą czynne do końca lipca.

Autor artykułu brał udział w przygotowaniu ekspozycji "Ze skarbca Gabinetu Numizmatyczno-Sfragistycznego". Odpowiedzialny był za przygotowanie monet celtyckich dla potrzeb wystawienniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.06.2007 18:16

(+) Ciekawe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, Beatko, jeśli chcesz ją zobaczyć musisz sama pojeździć. Zapraszam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Zabrzu posiłkując się starymi mapami topograficznymi odkryłem niedawno miejsce dawnego wysypiska śmieci z początku wieku XIX. Mało kto o tym wie, ze tam trafiało wszystko co popadnie z tego szybko rozwijającego się przemysłowego miasta pruskiego. Jak myślisz Adam, warto pokopać? :> Ale ciiii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.