Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11119 miejsce

Skarga do Europejskiego Trybunału

Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze" składa skargę do Strasburga ws. zniszczonych podpisów za referendum "4 x tak".

 / Fot. www.wladcymarionetek.euW połowie marca telewizja TVN wyemitowała film Tomasza Sekielskiego pt. "Władcy marionetek", na którym poruszono m.in. sprawę 750 tys. podpisów zebranych za referendum "4 x tak" (ws. okręgów jednomandatowych, zmniejszenia liczebności Sejmu, likwidacji Senatu i immunitetów parlamentarnych), złożonych u marszałka Sejmu w styczniu 2005 r. Sekielski pokazał, że politycy rządzącego obecnie obozu nie tylko po dojściu do władzy nie wywiązali się z obietnicy referendum, ale nawet niespecjalnie się interesowali zbieranymi niegdyś przez siebie podpisami i nie informowali opinii publicznej na temat ich dalszych losów:Na echa filmu nie trzeba było długo czekać. Jak czytamy na stronie jow.pl Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze", którego członkowie angażowali się w tę akcję, spójną z celem statutowym Stowarzyszenia, kieruje Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ruszyła już specjalna strona internetowa, na której można złożyć podpis poparcia, a także pobrać treść skargi i formularz do zbierania podpisów:

http://wladcymarionetek.eu/

Sama skarga jest z datą 28 marca i ma być wysłana wraz z podpisami do
Strasburga przed końcem marca.
 / Fot. www.wladcymarionetek.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Najnowsze informacje o sprawie:

http://jow.pl/index.php?id=43&tx_ttnews[tt_news]=1187&tx_ttnews[backPid]=70&cHash=dd3ea66028

http://www.wprost.pl/ar/191650/Sejm-w-prokuraturze/

http://www.polityczni.pl/skarz%C4%85_sejm_iv_kadencji_,_wersja_dla_nieslysz%C4%85cych,audio,51,4904.html

Krzysztof Kowalczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pisma opublikowanego na stronie www.jow.pl wynika, że podpisy zniszczono, gdy marszałkiem Sejmu był Marek Jurek.


Odpowiedź Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu na list z dnia 23 marca 2010.

Warszawa, 1 kwietnia 2010 r.


Kancelaria Sejmu
Biuro Korespondencji i Informacji
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

BKI-141-21940/10


Pan Jerzy Przystawa


Szanowny Panie,

w związku z Pana wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej z dnia 23 marca 2010 r. uprzejmie informuję, że Komisja Oceny Dokumentacji w Archiwum Sejmu wydzieliła do zniszczenia zweryfikowane już karty z wykazami obywateli popierających wniosek o przeprowadzenie interesującego Pana referendum w dniu 17 lipca 2006 r., uznając je za dokumentację niearchiwalną.


Z poważaniem,

/-/Sylwia Gołaszewska
specjalista

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciąg dalszy sprawy - list profesora Jerzego Przystawy ze strony www.wladcymarionetek.eu:

Szanowni Państwo!

Tydzień temu przedstawiliśmy Państwu propozycję Listu - Skargi do ETPC. Nasz apel o poparcie spotkał się z dużym odzewem. Równocześnie napłynęło do nas wiele propozycji bardziej rozbudowanego uzasadnienia skargi. Korzystając z Państwa uwag, przy współudziale naszych prawników, powstał rozszerzony tekst głębiej i szerzej uzasadniający Skargę. Można się z nim zapoznać tutaj: http://wroclaw.jow.pl/skarga_wersja_rozbudowana.pdf

Aby umożliwić wszystkim zapoznanie się z bardziej rozbudowaną wersją postanowiliśmy odłożyć wysłanie Skargi do wtorku, 6 kwietnia.

Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory złożyli swój podpis i proszę o kontynuowanie wysiłku, aby jak największa liczba obywateli, podzielających nasze stanowisko, dołączyła do naszego protestu przeciwko niegodnym praktykom oficjalnej elity politycznej

Jerzy Przystawa
Wrocław, 28 marca 2010

Polecam też komentarz na blogu prof. Przystawy:
http://jerzyprzystawa.salon24.pl/166197,slodkie-tajemnice-gangu-czworga

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, pisałem już i o tym, zwracając uwagę, że premier nie przypomniał wtedy o zebranych podpisach, co byłoby poważnym argumentem. Poza tym propozycja padła przy okazji konferencji na "półmetek" rządu, kiedy wszyscy spodziewali się raczej podsumowania działalności rządu w tym okresie niż podnoszenia ważnych poniekąd spraw, które w tamtym czasie mogły sprawiać wrażenie odwracania uwagi od afery hazardowej i stoczniowej: link

Potwierdzam wypowiedź Gowina, choć z tego co widać to raczej politycy nie dorośli do takich zmian i dlatego najbardziej się ich obawiają. Co ciekawe, ten sam Gowin poparł później JOW do Senatu i już nie podnosił takich argumentów, niejako zaprzeczając samemu sobie: http://www.opcjanaprawo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=281:dugodystansowcy&catid=88:nr-197-stycze-2010&Itemid=8

Czy jednak na pewno z propozycji nic nie zostało? Polecam do odsłuchania 3 audycje z 25 III, w których mówiono sporo o
jednomandatowych okręgach wyborczych (choć na razie głównie do Senatu):

Marek Jurek:
http://www.polskieradio.pl/trojka/salon/?id=149679

Adam Hofman:
http://www.polskieradio.pl/jedynka/sygnalydnia/?id=21305

Kilku posłów i senatorów:
http://www.polskieradio.pl/jedynka/publicystyka/artykul149972.html

Czyżby posłowie przestraszyli się tej skargi do Strasburga i uznali, że aby choć częściowo "zachować twarz" lepiej coś zrobić, niż nie zrobić nic? Słowo daję, uważnie to śledzę i do wczoraj nie widziałem, aby tyle mówili o JOW!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po zastanowieniu: z troche okrojoną inicjatywa wystąpił był pod koniec roku Donald Tusk. Napotkał opór wszystkich, i z prawe i lewa. Zero szans u naszych wybrańców. Nawet Gowin stwierdził, ze Polacy nie dorośli (podobno).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak naprawdę w balona zrobiono zdecydowanie więcej niż 750 000 osób, które podpisały się w sprawie referendum.
To pośmiewisko z Państwa.
To świadectwo skończonej arogancji i buty polityków wszech opcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.