Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26302 miejsce

Skazani na Shawshank - zaskakująco mocny obraz

Wybierając się na spektakl do Teatru Syrena, mogłem przypuszczać jaki będzie ciąg wydarzeń. Utwierdził mnie w tym przekonaniu również folder teatralny, odwołujący się do filmu z 1994 roku - "Skazani na Shawshank", w reżyserii Franka Darabonta.

 / Fot. Teatr SyrenaOd razu dodam że nie była to dla mnie informacja rozczarowująca, bo film ten należy również do grona moich ulubionych obrazów, a od momentu gdy Skazani na Shawshank pojawili się na afiszu Syreny, planowałem zobaczenie tego tytułu.

Nie można również przejść obojętnie wobec obsady aktorskiej tego przedsięwzięcia - m. in. Mateusz Damięcki, Tomasz Sapryk, Piotr Szwedes, Andrzej Pieczyński i wreszcie dyrektor teatru Wojciech Malajkat. Na marginesie muszę dodać, że moment w którym pojawia się W. Malajkat, grający burmistrza, jest niesamowicie "prawdziwy", jakbyśmy patrzyli na zbliżający się wiec przedwyborczy.

W tym miejscu ale nie tylko, zwraca uwagę gra świateł, która w wyraźny sposób ożywia i uatrakcyjnia grę aktorów. Można wręcz stwierdzić, że wypełnia wraz z muzyką, pustkę jaką stanowi dość statyczna scenografia. Przez cały spektakl jest ona w zasadzie niezmienna, w przerwie na ścianie przeciwnej do widowni pojawiają się regały z książkami, będące stworzoną biblioteką. Nie jest to jednak minus spektaklu, bo rozgrywające się na scenie wydarzenia w żadnym stopniu nie powoduje znudzenia, stopniując napięcie.

Historia wystawiana na scenie odnosi się do opowieści Stephena Kinga, w której finansista Andy Dufresne zostaje oskarżony o zamordowanie swojej żony i jej kochanka, za co sąd wymierza mu karę dożywotniego pozbawienia wolności. Czas odosobnienia ma spędzić w więzieniu Shawshank, znanym z bezwzględnych reguł powstępowania względem osadzonych.

Andy nie załamuje się jednak, stara się przy pomocy swojej inteligencji przystosować do warunków panujących w więzieniu. Zaznacza swoją pozycję, próbuje poznać się z Redem, osadzonym który jest w stanie, przy pomocy sieci powiązań, załatwić w zasadzie "każdą sprawę", każdą rzecz. Postać Reda, w którego wcielił się Tomasz Sapryk, podobnie jak rola naczelnika więzienia Stammasa (Piotr Szwedes) to chyba dwie najlepsze kreacje tego spektaklu.

Co prawda wydaje się że taka ocena powinna odnosić się do Andego (Mateusz Damięcki) aby oceniać spektakl pozytywnie, niemniej w mojej ocenie na wyższe oceny zasłużyła wspomniana para aktorów. Co do Piotra Szwedesa, to początkowo - mając w pamięci jego rolę w czarnej komedii "Pajęcza sieć", gdzie zagrał komiczną postać rezydenta Warrendera - miałem pewną rezerwę do jego kreacji, niemniej z każdą minutą mój odbiór gry diabolicznego Stammasa stawał się coraz bardziej pozytywny.

Co do drugiej osobowości, czyli Tomasza Sapryka, nie ukrywam że w moim odczuciu to on był gwiazdą wieczoru, a rola Reda była w jego wykonaniu tak dopasowana, jak elegancki garnitur od dobrego krawca. Szkoda że tak rzadko można Pana Tomasza spotkać na deskach stołecznych teatrów, na szczęście jest jeszcze kino...

Podsumowując wieczór spędzony w Teatrze Syrena, należy tak jak na koniec spektaklu przyklasnąć. W filmie, aby zaprezentować napięcie, tajemnicę, czasem retrospekcję, twórcy mają większe możliwości poprzez zmienność scenografii, możliwość różnych ujęć itd. W teatrze wymaga to innych zabiegów. W przypadku teatralnej wersji Skazanych na Shawshank reżyser oraz osoby odpowiedzialne za scenografię, muzykę i światła idealnie skomponowały wszystkie te elementy, prezentując widzom wciągającą historię o momentami dużym napięciu.

Choć nie ma tu brutalnych scen walki, nie płyną potoki krwi (a i takie bywają spektakle...), to jednak wyczuwalna jest ta atmosfera strachu, jaka panuje w wiezieniu Shawshank i to w mojej ocenie jest największą zaletą i atutem tego spektaklu. Polecam go z pełnym przekonaniem.

Występują:
Mateusz Damięcki, Tomasz Sapryk, Andrzej Pieczyński, Piotr Szwedes, Michał Staszczak,Andrzej Niemyt, Jacek Pluta, Wojciech Malajkat, Jerzy Słonka, Przemysław Glapiński, Marcin Piętowski, Albert Osik, Jacek Zawada, Piotr Siejka, Michał Konarski, Tomasz Borkowski, Łukasz Chmielowski, Marta Walesiak
SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
Czas trwania: 2 godziny 40 minut (1 przerwa)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.