Facebook Google+ Twitter

Skażenie wód oceanicznych wokół Fukushimy jest wyższe niż dotychczas sądzono

Portal "Zmiany na ziemi" opublikował wyniki badań Oceanu Spokojnego przez Japońską Agencję Badań Morskich. Naukowcy tej placówki badawczej przebadali w 500 miejscach wybrzeże na terenie prefektury Fukushima i pobrali próbki do analiz.

Fukushima Daiichi - zdjęcie satelitarne / Fot. Digital Globe, CC 3.0 / WikipediaCałościowe, bez podziału na poszczególne izotopy, skażenie wód oceanicznych waha się w przedziale 13 a 15 tys. terabekereli (międzynarodowa skalą zdarzeń jądrowych i radiologicznych). Najgroźniejszym z pierwiastków, który po katastrofie Fukushimy Daiichi trafił do wód przybrzeżnych, jest cez-137 - czytamy w serwisie zmianynazemi.pl

Po pierwsze, jego połowiczny okres rozpadu to aż 30 lat. Po drugie, gromadzi się w mięśniach organizmów żywych i jest przyczyną zachorowań na raka.

Według pierwotnych analiz, Cez-137 w oceanie wokół Fukushimy miał emitować niecały tysiąc terabekereli. Okazało się, że pomiary wskazują na sześciokrotność przewidywanej emisji.

Próbki wody emitują od 4,2 tys. do 5,6 terabekereli. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość połowów wokół wschodnich wybrzeży Wysp Japońskich.

Wyspy Japońskie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Japońskie / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_JapońskieZ kolei inna grupa japońskich naukowców ostrzega przed trzęsieniem ziemi na terenie elektrowni EA Tsuruga w prefekturze Fukui nad Morzem Japońskim- donosi serwis: "Losy Ziemi". Pod dwoma reaktorami Tsurungi przebiega aktywny ostatnio sejsmicznie uskok tektoniczny Urasoko. Do niedawna nie liczono się z zagrożeniem reaktorów, teraz jednak specjaliści z The National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, kierowani przez prof. Yuichi'ego Sugiyamę, obliczyli, że na terenie ww. elektrowni można oczekiwać trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera i wydłużenia się uskoku Urasoko z 25 do 35 km.

Japan Atomic Power Company, operator elektrowni, podczas projektowania elektrowni jądrowej w ogóle nie liczyła się z możliwością uaktywnienia uskoku Urasoko. Tymczasem zaobserwowano już pierwsze jego przemieszczenia (o kilka metrów), co daje podstawę do poważnych obaw.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.