Facebook Google+ Twitter

Skażone mięso z Niemiec trafiło na polski rynek

Mięso skażone dioksynami trafiło do jednego z wielkopowierzchniowych sklepów na terenie powiatu tyskiego.

Zdjęcie w domenie publicznej / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pork-chops-001.jpgW paszy wyprodukowanej przez firmę Harles und Jentzsch ze Szlezwiku-Holsztyna zawartość szkodliwych substancji była 77 razy wyższa od dopuszczalnej. Teraz mięso skażonych tą paszą świń trafiło do Polski.

Mięso z 35 sztuk świń trafiło na teren powiatu tyskiego do jednego z wielkopowierzchniowych sklepów. Jak podaje Polska Inspekcja Sanitarna, mięso miało datę przydatności od 3 do 7 stycznia, wiec zostało już prawdopodobnie zjedzone. Służby weterynaryjne sprawdzają, czy była to jedyna partia skażonego mięsa, które trafiło do Polski.

Mięso miało przekroczoną o połowę dopuszczalną zawartość toksyn. Główny lekarz weterynarii Janusz Związek oświadczył, że taka ilość nie powinna powodować negatywnych skutków, jednocześnie zapewnił, że zarządził specjalne badania na obecność toksyn całego mięsa, które trafia z landów co do których zachodzi podejrzenie, że może ono być skażone dioksynami.


W Niemczech wprowadzono regulacje, które mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Wprowadzono specjalny system licencji, które będą musieli posiadać producenci tłuszczów i olejów używanych do produkcji pasz. Ponadto wprowadzono obowiązek oddzielania produkcji tłuszczów przeznaczonych do celów przemysłowych od tłuszczów przeznaczonych do produkcji pasz. Rząd w Berlinie oświadczył, że używanie związków mogących szkodzić zdrowiu będzie karalne na podstawie prawa karnego, a nie, tak jak dotychczas, cywilnego. Niemcy planują wymóc na Unii Europejskiej sporządzenie specjalnej listy substancji, które mogą być wykorzystywane do produkcji pasz.

W Niemczech cała afera ze skażonym mięsem rozpoczęła się na początku stycznia, kiedy to wykryto w nim związki rakotwórcze, powstające między innymi przy spalaniu tworzyw sztucznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Midgard
 • Midgard
 • 27.02.2012 20:53

A dlaczego nikt nie pisze normalnie ze w sklepie X albo Y, tylko tajemnica.

Niech dany sklep poniesie konsekwencje zatruwania obywatelii.

Mięso powinno być ozbaczone jako niemieckie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gienek
 • Gienek
 • 25.07.2011 13:50

Z braku zboża ojciec kupił gotową paszę z polskiego oddziału niemieckiej firmy. Przez trzy dni mimo pełnego koryta świnie nie chciały jeść tylko piły wodę. Paszę zareklamował a przy dystrybutorze dał świeżo zrobioną śrutę z polskiego zboża. Świnie żarły aż im się uszy trzęsły. Koryta wylizały do czysta i pewnie zjadłyby jeszcze konia z kopytami albo psa z budą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykre, że ani jeden z dziennikarzy obywatelskich nie skomentował tak niebezpiecznych praktyk sprowadzania na rynek Polski skażonego mięsa dioksynami. Czyżby wszyscy uznali ,że temat niewart zainteresowania i należy go olewając z góry obojętnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
x
 • x
 • 15.01.2011 14:23

Tak tak takie pasze produkuja w niemczech a w polsce głupi rolniik kupuje pasze szajse od niemieckiej firmy SANO kto wie co tam jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń
optymista
 • optymista
 • 15.01.2011 12:15

Z tego co widze, to mięso zostało już dawno zjedzone więc, "problem" z główy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bibi
 • bibi
 • 15.01.2011 10:53

do jakich sklepów???????????? karmią nas skażonym mięsem i jeszcze ukrywają kto ? trzeba mówić jasno i konkretnie ....takie mięso jedzą DZIECI.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie więcej odpowiedzialności!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk Lange
 • Henryk Lange
 • 14.01.2011 22:34

To nie prawda,że wszystkie artykuły spożywcze wchodzące na rynek polski są badane.Może co niektóra partia ....ewentualnie na specjalne życzenie importera,czy dużego odbiorcy....ale wszędzie przede wszystkim liczy się...pieniądz...Podobna sytuacja występuje przy produkcji wielu artykułów spożywczych. Tak więc w takiej sytuacji ...o tragedie nie trudno....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.