Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10523 miejsce

Sklonuj sobie psa!

Koreańska firma oferuje klonowanie martwych zwierząt domowych, taką informację podał brytyjski The Guardian.

Amerykański Pit Bull Terrier, licencja GNU / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:American_Pit_Bull_Terrier_-_Seated.jpgPierwsza na świecie usługa klonowania zwierząt zapewnia miłośnikom czworonogów możliwość odtworzenia ich martwych towarzyszy. Południowokoreańska firma RNL Bio (anglojęzyczna strona firmy) będzie w tym celu współpracować z naukowcami z Seulskiego Uniwersytetu. Zespołowi przewodzi profesor weterynarii – doktor Lee Byeong-chun, który ma już za sobą znaczące sukcesy w klonowaniu, w 2005 roku ekipa pod jego kierownictwem sklonowała pierwszego na świecie psa – Snuppy’ego.

Mimo iż usługa jest dość kosztowna – za przyjemność przywrócenia pupila do życia trzeba zapłacić 150 tyś. dolarów, firma ma już pierwszą klientkę: Bernann McKunney, która zażyczyła sobie sklonowania jej pit-bulla. Pies zaskarbił sobie szczególną miłość właścicielki ratując jej życie, podczas ataku innego rozwścieczonego czworonoga. Cała operacja jest możliwa tylko dzięki temu, iż Amerykanka zdołała zachować tkankę uszną jeszcze za życia obrońcy. Teraz zostanie z niej wyodrębnione DNA do stworzenia nowego organizmu i jeżeli się uda, wynagrodzenie zostanie wręczone po odebraniu szczeniaka.

Od kła do psa, chciałoby się powiedzieć, gdyż eksperymenty naukowców, które zaowocowały sklonowanym psim kłem, dały początek drodze do komercyjnego klonowania ulubieńców na zamówienie. I mimo że RNL Bio przewiduje jedynie 25 proc. szans na sukces, znajduje zainteresowanych. Czy tak będzie wyglądała przyszłość właścicieli psów? Biorąc pod uwagę, jak bardzo człowiek jest w stanie przywiązać się do swojego przysłowiowego najlepszego przyjaciela, sytuacja nie dziwi.

Technicznie przemysł psiej klono-produkcji jest możliwy już dziś, Koreańczycy chwalą się możliwością klonowania 30 psów rocznie, zakładają optymistycznie, iż w 2010 roku będą w stanie sklonować już 200 psów w ciągu roku. RNL Bio planuje również spadek kosztów zabiegu do 50 tyś. dolarów, wraz z wzrostem jego popularności .

Dotychczas niektórzy właściciele czworonogów leczyli ból po ich utracie poprzez wypychanie zwierzaka. W porównaniu z tym pomysłem, klonowanie wydaje się intrygującą alternatywą. Czy spowoduje spadek zysków profesjonalnych hodowli, gdy możliwym będzie cykliczne posiadanie jednego psa w obrębie jednej rodziny, a nawet „dziedziczenie” go po dziadkach i przekazanie własnym wnukom? Trudno jednoznacznie stwierdzić, miłośnicy zwierząt są wszakże w większości pasjonatami natury, a klonowaniu do naturalnych, przyrodniczych metod daleko.

Źródło: http://www.guardian.co.uk/science/2008/feb/15/stemcells.animalwelfare

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

klonowanie i babranie sie w genach wcale mi się nie podoba, chyba wystarczy zachować w pamięci wspólny czas spędzonego na tym świecie.
"wypychanie zwierzaka"???? to też jakiś koszmar, od razu mam przed oczami całą akcję "Piramida zwierząt" - Katarzyny Kozyry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ach Ci koreanczycy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A duszę pupila da się sklonować? A doświadczenia, które sprawiły, że ukochany piesek był jaki był?
Zwierzęta są mniej skomolikowane niż ludzie, ale przecież nie są tylko zbiorem genów, ciałem porośniętym futerkiem w odpowiednie łaty i niczym ponadto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze to podsumowała Jadwiga. Sama kiedyś byłam bardzo dumna z tego, że zajmuję się biologią molekularną, a z czasem coraz bardziej mnie przeraża dokąd zmierza świat łacząc możliwości biotechnologii i szalone pomysły niektórych przedstaiwicieli homo sapiens.
Na szczęście pomysł klonowania pupilków nie ma chyba wielkiej przyszłości, bo klony często różnią się wyglądem od "rodzica". Tak było w przypadku kota CC (carbon copy). A przecież właścicielom chodzi o to, żeby dostać wierną kopię, więc mogą być rozczarowani, że za takie pieniądze dostają coś, co nie przypomina oryginału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał oceniam na plus...;-)
Pomysł Azjatów na minus...;-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koszmarna strona wielkich osiagnięc naukowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak napisał Kamil, plus za materiał. Pomimo iż nie podoba mi się ani idea wypychania pupila po śmierci ani jego klonowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusy nie są za klonowanie, ale za przygotowanie materiału, bo nie poglądy się tutaj ocenia a warsztat i zapał do pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dotychczas niektórzy właściciele czworonogów leczyli ból po ich utracie poprzez wypychanie zwierzaka. W porównaniu z tym pomysłem, klonowanie wydaje się intrygującą alternatywą".

Intrygujaca alternatywa... no nie wiem. Jedno i drugie wywołuje u mnie przerażenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

za informację :) plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.