Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26029 miejsce

Skoczów. Ki diabeł… Wernisaż Marka Wacława Judyckiego

Współautorzy: Barbara Podgórska

15 lutego w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie odbył się wernisaż rysunku Marka Wacława Judyckiego, pt. „Ki diabeł – czyli rzecz o mocach piekielnych, kontuszach, herbach i herbariach”.

 / Fot. Muzeum w SkoczowieLicznie przybyli goście zachwycali się 110 pracami z piękną kolorystyką oraz formami graficznymi przypominającymi rysunek tuszem. Większość z nich to postacie tak zwanych diabłów karmazynowych albo kontuszowych, czyli realnie istniejących postaci, znanych z historii, którzy za niecne postępki, po śmierci (a bywało, także jeszcze za życia) uznani zostali za wcielenie diabla.

Kolaż autorstwa Ilzy Jaworek / Fot. Muzeum W SkoczowieMarek Judycki, kielczanin z urodzenia, rudzian z wyboru, opowiadał o pasji tworzeniu rysunków, do tematu wielce drażliwego, jakim jest diabeł, nieustannie przewijający się w literaturze i sztuce od zarania dziejów.

Gustaw Morcinek patron Muzeum, także opisywał w swoich książkach postać Złego, m.in. w zbiorze opowiadań pt. „Jak górnik Bulanda diabła oszukał”. Ten utwór również stanowił inspirację dla autora pokazanych rysunków.

Marek Judycki nie tylko maluje, ale i pisze: opowiadania, wiersze, felietony, fraszki, doskonale recytuje i znakomicie śpiewa – co pokazał otwierając skoczowską wystawę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Diabeł w kulturze wiecznie żywy. Czyż nie widzimy go dziś na ekranach TV?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.