Facebook Google+ Twitter

SKOK coraz bardziej jak bank

Od 29 listopada klienci spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych mogą spać spokojnie. Ich oszczędności zostały objęte ochroną państwa.

Oddział SKOK Stefczyka w Bydgoszczy / Fot. Przemysław Jahr; By Przemysław Jahr commons: pjahr (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsDepozyty SKOK-ów do wysokości 100 tys. euro, podobnie jak to jest w przypadku banków, zostały objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jest to kolejna konsekwencja działań Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która objęła nadzór nad kasami jesienią 2012 roku. Zainteresowanych informacją klientów Kas może być według ostatnich szacunków nawet 2,5 mln osób, z oszczędnościami rzędu 17 mld złotych.

Generalnie sytuacja SKOK-ów nie jest za ciekawa. Kontrole KNF-u wykazały, że 80% z nich wymaga restrukturyzacji, a prawie co czwarty kredyt jest przeterminowany. W niektórych Kasach prawdopodobnie zajdzie potrzeba wprowadzenia programów naprawczych czy zarządów komisarycznych. Gwarancje depozytów na pewno wpłyną pozytywnie, bo mogą zapewnić przypływ nowych klientów, którzy do tej pory korzystali tylko z usług banków. Takie migracje oszczędności Polaków są jak najbardziej realne, bo na daną chwilę oprocentowanie lokat jest nawet o 0,5-1% wyższe niż bankowe. Nie wiadomo tylko jak długo potrwa taka konkurencyjna oferta, bo współuczestnictwo w BFG wiąże się z kosztami, które mogą zostać przeniesione na klienta (niższe lokaty, droższe kredyty).

A co na to banki? Reagują raczej spokojnie i nie obawiają się odpływu klientów, ponieważ SKOK-i są popularne jedynie w bardzo konkretnych segmentach rynku (małe miejscowości, środowiska dużych zakładów pracy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.