Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5229 miejsce

Skok stulecia trwał przez całą Wielkanoc. Ze skarbca mogło zniknąć 200 mln funtów

Hatton Garden Safe Deposit Ltd., to ekskluzywna londyńska firma z tradycjami w bezpiecznym przechowywaniu powierzonych dóbr. W czasie świąt wielkanocnych dokonano tam włamania do skarbca. Mówi się o łupie wartym nawet 200 milionów funtów.

Skrytka depozytowa. http://uk.anygator.com/article/hatton-garden-raid-leaves-300-safety-deposit-boxes-empty__3010022 / Fot. anygatorPo świątecznym okresie beztroski i błogiego lenistwa na Wyspach Brytyjskich, nadszedł nieoczekiwany czas konfrontacji z rzeczywistością w postaci skoku stulecia. Przez całą Wielkanoc trwała najzuchwalsza kradzież w historii angielskiej policji. Ofiarami padli właściciele skrytek depozytowych szacownej firmy Hatton Garden Safe Deposit Ltd., która mieści się w samym sercu jubilerskiej dzielnicy Londynu, pod adresem 88-90 Hatton Garden. Złodzieje wytrwale czyścili skarbiec już od piątku.

Przestępczy łup szacowany jest wstępnie na sumę 200 milionów funtów (blisko 300 mln dol.). Taka może być wartość biżuterii, którą skradziono z około 300 skrytek depozytowych. Mechanizm działania przestępców zasadzał się na niepospolitym włamaniu z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego. Najprawdopodobniej po tym jak weszli na dach, przebijając się przez ściany dostali się do szybu windy, skąd zjechali na linach z wysokości kilku pięter w dół. Tam wycięli kraty zabezpieczające i zaatakowali skarbiec. Świąteczny wolny czas sprzyjał w dwójnasób. Włamywacze zdążyli skutecznie rozprawić się z systemem alarmowym i niepokojeni przez cztery dni pustoszyli Hatton Garden z przechowywanych tam kosztowności. Scotland Yard został wezwany na miejsce zdarzenia we wtorkowy ranek, po odkryciu dokonanym przez pracowników powracających ze świątecznej przerwy do pracy.

Największymi poszkodowanymi są lokalni jubilerzy, którzy korzystają z sejfów Hatton Garden do przechowywania kosztowności. Zginęły złote zegarki, gotówka, najróżniejsze precjoza i ogromna ilość diamentów, w tym przepiękny kamień o wartości 500 tysięcy funtów (ok. 750 tys. dol.). Wielu klientów firmy nie było ubezpieczonych, zaś o zawartości niektórych skrytek depozytowych zapewne nigdy nikt się nie dowie. Pewna ilość klientów z różnych względów nie będzie szukać pomocy w policji.

Brytyjskie media donoszą, że piątkowego wieczoru zabrzmiał dźwięk alarmu w budynku Hatton Garden, jednak nie podjęto żadnych działań, gdyż zarówno przednie jak i tylne wejście do budynku wydawało się być bezpieczne. Osoba odpowiedzialna, która była zobowiązana powiadomić policję o zakłóceniach, nie została poinformowana o alarmie. Ponadto nie zachowały się nagrania z kamer monitoringu, albowiem przestępcy ukradli twardy dysk systemu komputerowego. Jest to wskazówką dla śledczych, że włamywacze mogli dysponować informacjami poufnymi. Obecnie na miejscu pracują technicy kryminalistyki, którzy starają się odkryć każdy możliwy ślad pozostawiony przez przestępców, zaś inni funkcjonariusze chodzą od drzwi do drzwi przepytując okolicznych mieszkańców.

Hatton Garden Safe Deposit Ltd. został założony w 1954 roku. To jedna z pierwszych firm w Wielkiej Brytanii, która oferowała bezpieczne skrytki depozytowe.


źródło: Telegraph

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety, świat pędzi naprzód. Teraz policjanci w zamian za milczenie oferują smartwatche :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janosik XXI w.
NB, wbrew temu co mówią legendy, Słowak Juraj Jánošík grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach - śmiech z przymrużeniem oka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wielu klientów firmy nie było ubezpieczonych, zaś o zawartości niektórych skrytek depozytowych zapewne nigdy nikt się nie dowie. Pewna ilość klientów z różnych względów nie będzie szukać pomocy w policji" - czyli złodzieje okradli złodziei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.