Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8507 miejsce

SKOK Wołomin sprzyjał praniu brudnych pieniędzy?

Zdaniem gorzowskiej prokuratury kredyty SKOK Wołomin wypłacał na podstawie sfałszowanej dokumentacji, przez co osoby zarządzające firmą działały na jej szkodę. Zatrzymana została Joanna P., a po niej kolejny wiceprezes oraz prezes kasy.

 / Fot. Jerzy Kirzyński / Fot. Jerzy KirzyńskiKomisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeni z dniem 11 grudnia 2014 r. działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Odziały już nie pracują, wstrzymano wypłaty pieniędzy.

To druga Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która w tym roku ma problemy. Wcześniej zbankrutowała Kasa Wspólnota.

Na 53 działające kasy, 43 są objęte programem postępowania naprawczego, natomiast w przypadku 24 kas KNF prowadzi postępowania o ustanowieniu zarządcy komisarycznego.

- Na co dzień kierujemy się wartościami obowiązującymi w całym systemie SKOK, są to: uczciwość, troska o każdego członka kasy, budowanie wzajemnego zaufania, odpowiedzialność za sprawy wspólne, kierowanie się roztropnością i gospodarnością"- deklarował profesor Wojciech Ciechomski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej.

Prezes Mariusz G. uznany Gepardem Biznesu, Osobowością Roku 2014, Finansistą Roku 2013 itp. przed rokiem w swojej gazecie „Dobry Znak” o „ Życiu bez wyobraźni” napisał: „ Brak wyobraźni pozwala tylko pełzać w najbliższej okolicy.
Wyobraźnia daje postęp i rozwój. Wyobraźnia tworzy i pozwala tworzyć. Jej brak pozwala tylko kopiować lub kraść”.

Kasa udzielała kredytów m.in. bezdomnym. A ci je regularnie spłacali. Jak się okazuje „kredytobiorcy” jeszcze na tym zarabiali. Tolerowano w SKOK pranie brudnych pieniędzy?

10 grudnia 2014 r. kasa wołomińska w ocenie KNF utraciła płynność finansową, dwa dni później zdecydowano o wystąpieniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie.

 / Fot. Jerzy Kirzyński / Fot. Jerzy Kirzyński„ Ludziom bez wyobraźni wystarcza tylko to, co widzą, choć, gdy powstaje coś nowego, potrafią zazdrościć i pożądać. Potrafią zawłaszczać to, co widzą. Potrafią posiadać, nie potrafiąc tworzyć”- to kolejny fragment felietonu prezesa.

Wystąpienie przez KNF z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy będzie stanowić formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Depozyty w SKOK-ach są gwarantowane przez BGF do kwoty 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie. W terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Rozpatrywany jest też wątek kryminalny. Były członek zarządu SKOK Wołomin, usłyszał zarzuty związane ze zleceniem pobicia zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej zarzuty postawiono trzem mężczyznom, którzy w kwietniu napadli i pobili wskazanego mężczyznę.

„ Ludzka wyobraźnia pozwala często tylko przeżyć do jutra. A przecież można inaczej. Można wyobrazić sobie więcej dobra. Można wyobrazić sobie mniej zła. Wyobrazić sobie uśmiech, uczciwość i szczęście. Wyobrazić sobie lepszy świat”- napisał Mariusz G. w końcowym akapicie felietonu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.