Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13701 miejsce

Skoki narciarskie. Andreas Kuettel kończy karierę!

Szwajcarski skoczek narciarski po tegorocznych, bardzo słabych występach, postanowił zakończyć karierę. Podopieczny trenera Martina Künzle to aktualny mistrz świata z Liberca.

32-letni Szwajcar skakanie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1995 roku w Engelbergu zadebiutował w Pucharze Świata, w tym samym roku w Lillehammer zdobył też pierwsze pucharowe punkty. W sezonie 1995/96 zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata juniorów w Asiago. Kolejne lata to po udanym początku kariery, bardzo słabe występy, podczas których Kuettel sporadycznie startował w Pucharze Świata, nie zdobywając punktów.

 / Fot. Andreas Kuettel, fot. Tadeusz MieczyńskiPowrót do dobrej dyspozycji nastąpił w sezonie 2000/01 podczas Turnieju Czterech Skoczni, kiedy to zajął 7. miejsce w Innsbrucku, co było jego najlepszym wynikiem w Pucharze Świata od prawie pięciu lat. Kolejny sezon dla Andreasa był bardzo udany. Wielokrotnie punktował w zawodach o Puchar Świata. Jednak najlepszym jego występem podczas igrzysk było wysokie szóste miejsce na dużej skoczni w Salt Lake City. W tym czasie był jednak w cieniu swojego rodaka, zdobywcy dwóch złotych medali, Simona Ammanna.

Swoisty awans Szwajcara do światowej czołówki nastąpił od sezonu 2003/04. W sezonie tym po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów pucharowych - miało to miejsce 11 stycznia 2004 roku na skoczni w Libercu, gdzie zajął 3. lokatę.

Najlepsze wyniki Kuettel osiągnął w sezonie 2005/06. Od początku sezonu plasując się w czołówkach poszczególnych konkursów, a 3 grudnia w Lillehammer odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo. Na Igrzyskach w Turynie powtórzył swój sukces z Salt Lake City na skoczni dużej (ponownie 6. miejsce), a na K-90 był piąty. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata zajął najlepsze w karierze 3. miejsce.

W kolejnych dwóch sezonach zawodnik z Einsiedeln potwierdzał swoja przynależność do światowej czołówki, często meldując się na podium. W każdym z nich notował po jednym zwycięstwie w Garmisch-Partenkirchen oraz w Engelbergu.

Jednak największy sukces w karierze Andreas Kuttel odniósł w lutym 2009 roku zdobywając złoty medal mistrzostw świata w Libercu na dużej skoczni. Wyczynu tego dokonał na tej samej skoczni, na której 5 lat wcześniej po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata.Andreas Kuettel na najwyższym podium w Libercu 2009. / Fot. Andreas Kuettel, fot. Tadeusz Mieczyński

Po tym niespodziewanym sukcesie kolejne sezony to bardzo słaba dyspozycja Szwajcara (Vancouver/Whistler - 35. miejsce K-95, 24. miejsce K-125 ) to skłoniło go do podjęcia decyzji o zakończeniu kariery zawodniczej po tegorocznym sezonie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Andy Kuettel :) dzięki za pozytywne emocje :) super pół Polak super pół Szwajcar ;) wszystkiego dobrego dla Ciebie i małżonki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.