Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17188 miejsce

Skoki narciarskie. Czas na mistrzostwa świata w lotach

Już w najbliższy czwartek napoczynają się w Planicy mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Impreza zapowiada się jako pasjonujący pojedynek pomiędzy zdobywcą kryształowej kuli Simonem Ammannem, a będącym w wysokiej formie Adamem Małyszem.

Adam Małysz podczas lotu na mamucie w Planicy. / Fot. http://skijumping.pl/wiadomosci/11715/Adam-Malysz--niespelniony-pogromca-mamutow/Mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbywają się cyklicznie co dwa lata od 1972 roku.
Konkurs indywidualny obejmuje cztery, a nie jak zazwyczaj dwie serie skoków, które rozgrywane są w ciągu dwóch dni. O zwycięstwie decyduje zaś suma punktów za cztery skoki.

Dwukrotnie tytuł mistrza świata w konkursie indywidualnym w lotach zdobyli Szwajcar Walter Steiner oraz Niemiec Sven Hannawald. Obaj dwa razy zdobywali srebrne medale. Rekordzistą pod względem liczby zdobytych medali na mistrzostwach w lotach jest Fin Matti Nykaenen, któremu w aż 5-krotnie udało stanąć na podium. Legendarny Fiński skoczek zdobył jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe krążki. Jedyny, jak dotąd medal dla Polski (brązowy) zdobył Piotr Fijas w 1979 roku właśnie na skoczni w Planicy.

Tegoroczne mistrzostwa rozegrane zostaną na mamucie w słoweńskiej Planicy. Trener Polskiej reprezentacji Łukasz Kruczek do Planicy zabiera ze sobą następującą piątkę zawodników: Adam Małysz, Stefan Hula, Łukasz Rutkowski, Kamil Stoch, Rafał Śliż i Marcin Bachleda. Już na miejscu trener wybierze czwórkę, którą zgłosi do udziału w konkursie indywidualnym, który odbędzie się w piątek i sobotę oraz do konkursu drużynowego który zostanie rozegrany w niedziele.

Mistrz świata w lotach z Oberstdorfu Gregor Schlierenzauer. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/4wiki_schlierenzauer_gregor_sfwc08.jpgDo faworytów konkursu indywidualnego należą, dominujący na skoczniach w tym sezonie Szwajcar Simon Ammann, mający bardzo udaną drugą połowę sezonu Polak Adam Małysz, dobrze prezentujący się na skoczniach mamucich reprezentant gospodarzy Robert Kranjec oraz broniący złotego medalu z Oberstdorfu z przed dwóch lat Austriak Gregor Schlierenzauer. O medale zapewne powalczą lubiący loty narciarskie Norwegowie Anders Jacobsen i Johann Remen.

Natomiast w konkursie drużynowym murowanym faworytem wydaja się być obrony tytułu Austriacy. O pozostałe miejsca na podium powalczą Norwegowie, Niemcy oraz Finowie.

Liczymy na bardzo dobrą postawę naszego mistrza z Wisły, który jeśli tylko sędziowie nie będą mu przeszkadzali jak to miało miejsce w Oslo, powalczy o swój pierwszy w karierze medal na mistrzostwach świata w lotach, którego brakuje mu do kolekcji. Liczymy również na to, że pozostali Polscy skoczkowie również reprezentują się na miarę swoich możliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.