Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2064 miejsce

Skoki narciarskie. Czy doczekaliśmy się prawdziwej drużyny?

Znakomite występy polskich skoczków w Letniej Grand Prix i Pucharze Kontynentalnym rozbudziły apetyty na nadchodzący sezon, którego punktem kulminacyjnym będą lutowe Mistrzostwa Świata w Oslo. Czy doczekaliśmy się prawdziwej drużyny?

 / Fot. logoAdam Małysz / Fot. Wikimedia CommonsWyników, które nasze Orły osiągały latem, nie spodziewał się absolutnie nikt. O tak znakomitych startach naszych reprezentantów jeszcze niedawno mogliśmy co najwyżej pomarzyć. Od czasu wybuchu formy Adama Małysza w 2001 roku, inni polscy zawodnicy pojawiali się w czołówce sporadycznie. Pojedyncze wyskoki nieco zapomnianego już Mateusza Rutkowskiego (mistrz świata juniorów 2004) czy Kamila Stocha (13 i 11 na MŚ w Sapporo, 4 na MŚ w Libercu) w niewielkim stopniu pozwalały przypuszczać, że w końcu doczekamy się drużyny z prawdziwego zdarzenia. Zdecydowany triumf w letniej klasyfikacji Pucharu Narodów zdaje się jednak temu twierdzeniu zaprzeczać.

Kamil Stoch, wiecznie określany - co przywodzi na myśl niektórych naszych piłkarzy - jako wielki talent, w ciągu całego sezonu letniego ani razu nie wypadł poza podium. Bez różnicy, czy były to zawody LGP czy Pucharu Kontynentalnego. W tym drugim wygrał zresztą klasyfikację generalną przed Jakubem Jandą. W Letniej Grand Prix dał się wyprzedzić tylko Daikiemu Ito - możliwe, że gdyby ze względu na ślub nie musiał odpuścić początku sezonu, to i jego zostawiłby w pokonanym polu. Kwestią otwartą pozostaje jednak, czy wygrałby z Adamem Małyszem, gdyby nie dyskwalifikacja tego ostatniego w Klingenthal.

Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim Dawid Kubacki. Ten urodzony w Nowym Targu zawodnik śmiało może zostać określony największym odkryciem letniego sezonu. Dwa miejsca na podium w Hakubie - przegrywał tylko z Ito i Stochem - i piąta pozycja w klasyfikacji generalnej to niewątpliwie największy sukces w karierze dwudziestoletniego skoczka. Co prawda w ostatnich konkursach LGP już nie brylował (dyskwalifikacja w Libercu, 28 miejsce w Klingenthal) - mimo wszystko powinniśmy wymagać od niego przynajmniej regularnego kwalifikowania się do finałowej trzydziestki.

W Pucharze Kontynentalnym dobrze poradził sobie również Stefan Hula, który w generalnej klasyfikacji zajął wysokie, czwarte miejsce. Równą formę prezentował latem dziewiąty w klasyfikacji końcowej Marcin Bachleda. Efektem świetnych wyników Polaków w sezonie letnim jest możliwość wystawienia aż siedmiu zawodników w pierwszym etapie Pucharu Świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tomasz Abramczyk
  • Tomasz Abramczyk
  • 24.10.2010 23:01

Artykuł Panie Krzysztofie jak najbardziej trafny. Jeden już "sukces" jest. Siedem miejsc dla reprezentacji w Pucharze Świata.Tyle co potęga Austriaków. Tylko jaka w tym zasługa pracy Kruczka, a jaka psychologa...?Czy "wykorzystamy" tą szansę...jako drużyna, indywidualnie.Pożyjemy, zobaczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Dąbek
  • Michał Dąbek
  • 24.10.2010 22:32

Bardzo dobry artykuł Panie Krzyśku. Czekamy na następne bystre spostrzeżenia i ciekawe analizy. Może tak spróbować przeanalizować grę kadry Franciszka Smudy. Sądzę, że (patrząc na powyższy artykuł) zrobiłby Pan to w sposób ciekawy i merytorycznie spójny bez bezsensownego "hejtingu".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2010 22:18

A może było tak... "Jego podopieczni "odblokowali się" psychicznie, w czym niewątpliwie zasługa (psychologa kadry Kamila) Wódki" :P a tak całkiem serio naprawdę świetny artykuł:) Widać, że znasz się na rzeczy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję że w tym roku się uda.
Wszyscy trzymamy kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Sledzinski
  • Maciej Sledzinski
  • 14.10.2010 12:14

Bardzo trafne spostrzezenia Panie Krzysztofie! Rowniez trzymam kciuki za zimowa kolejke i sukcesy naszych mlodych Orlow. Oby czas pokazal, to co chcemy zobaczyc! Czekam na kolejne artykuly spod Panskiego piora. Pozdrawiam!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.