Facebook Google+ Twitter

SKOK-i nie mogą udzielać długoterminowych kredytów hipotecznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 13:50

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie mogą udzielać długoterminowych kredytów hipotecznych. Przepisy ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania zaskarżyła grupa posłów.

Zdaniem tej grupy poprawki zostały wprowadzone dopiero przez Radę Ministrów, a nie było ich w pierwotnym projekcie. Ponadto niespełnione zostały konstytucyjne wymagania dotyczące inicjatywy ustawodawczej, ponieważ poprawka została zgłoszona w fazie prac komisyjnych. Za niekonstytucyjnością przepisów opowiedzieli się również przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego.

Zdaniem Trybunału, ustawa zaprzeczyła pierwotnym założeniom, jakie miały spełniać spółdzielcze kasy, czyli samopomocy, a zbliżyła je do banków. Zaskarżony przepis korzysta z domniemania konstytucyjności do czasu opublikowania w dzienniku ustaw. Oznacza to, że jeśli już ktoś uzyskał kredyt hipoteczny w SKOK-u, to jego umowa kredytowa jest ważna i wiążąca.

Od tej pory spółdzielcze kasy będą mogły udzielać kredytów mieszkaniowych tak jak dawniej - jedynie na 3 do 5 lat i bez wpisu do hipoteki. Przedstawiciele SKOK-ów twierdzą, że do tej pory z ich oferty kredytów mieszkaniowych skorzystało ponad 200 tysięcy osób.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.