Facebook Google+ Twitter

Skomentuj, oceń, dodaj opinię

„Zastrzega się prawo redakcji do usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, reklamy oraz wszelkie budzące wątpliwość co do ich formy estetycznej”

 / Fot. screenTak głoszą zapisy regulujące dodawanie komentarzy na forach internetowych. Czy pozwalają wyeliminować niepotrzebne treści w 100 proc.?

Historia Ani


Ania zalogowała się na jednym z forów internetowych młodych matek tuż po urodzeniu dziecka, chciała wymienić doświadczenia z innymi kobietami, porozmawiać z kimś podczas nieobecności męża, gdy zastawała sam na sam z dzieckiem. Uczestnictwo w forum tematycznym dawało jej poczucie przynależności, nowy krąg koleżanek, z którymi spotykała się na wspólne spacery z wózkiem, mnóstwo dobrych rad i radości. Pewnego dnia, gdy po raz kolejny dodała zdjęcie swojego dziecka do profilu na forum, przeczytała komentarz od nowo zalogowanego użytkownika – „twoje dziecko wygląda jak gremlin”. Komentarz uderzył w świeżo upieczoną mamę ze zdwojoną siłą,, nikt nie będzie obrażał w ten sposób jej dziecka! Ania natychmiast skasowała swoje konto na forum, poczuła się też zrażona do innych, analogicznych internetowych form ekspresji. Choć niesamowicie brakowało jej tej wirtualnej wymiany doświadczeń, bała się, że sytuacja może się powtórzyć.

Zalety i wady internetowej anonimowości


Każdy z nas zastanawiał się z pewnością nad tym kto tak naprawdę jest autorem wielu komentarzy zamieszczanych w internecie. Na myśl przychodzą różne odpowiedzi, i te bardzo naiwne (zwykli ludzie) i te bardzo podejrzliwe (niejawni moderatorzy dyskusji, prowokatorzy, „dowcipnisie”). Najprawdopodobniej wszystkie intuicyjne domysły są trafne. Najprawdopodobniej, gdyż nie jesteśmy w stanie ich potwierdzić ze względu na anonimowość autorów. Internet to miejsce specyficzne, w którym anonimowość jest jednocześnie zaletą i wadą. Wypowiadać się w internecie jest nieprzyzwoicie łatwo, nie trzeba podawać praktycznie żadnych danych osobowych, by dodać jakikolwiek komentarz. Ten brak kontaktu twarzą w twarz i możliwość przybierania różnych masek i tożsamości dodaje nam śmiałości, sprawia, że łatwiej dyskutować o pewnych sprawach klikając w klawiaturę. Tak rozbudza się trochę zaspane społeczeństwo obywatelskie, które na drodze wspólnej dyskusji, choćby wirtualnej, kształtuje publiczną opinię. To jednak ideał do którego daleko, internet zamiast być publiczną agorą wymiany poglądów i przekonań, często staje się areną wyładowanych frustracji. Choć wulgarne wypowiedzi są zazwyczaj usuwane przez moderatorów w trybie mniej lub bardziej natychmiastowym, niesmak po ich przeczytaniu pozostaje. Inne niesympatyczne teksty Internautów choć nie zawierają prymitywnej „łaciny”, są często bardziej dotkliwe niż niejedna wiązanka słów na „k…” i „ch…”.

Grzecznie i krytycznie nie musi się wykluczać


Owszem, wymiana poglądów i myśli nie musi być poukładana i niepoprawnie grzeczna, niczym komentarze do zdjęć na naszej-klasie. Krytyka gdy tylko konstruktywna i rzeczowa jest jak najbardziej wskazana. Konstruktywność i rzeczowość wielu krytycznych komentarzy pozostawia jednak wiele do życzenia. Czyżby internet stał się ujściem dla frustracji stereotypowego, zawistnego Polaka-zazdrośnika, który dotychczas źle życzył sąsiadowi tylko za jego plecami? W wielu przypadkach komunikat wysyłany w wirtualny eter jest próbą rozładowania wewnętrznego napięcia lub wzmocnienia poczucia wyższości nad innymi. Raz poprzez próbę celowego stłumienia pozytywnych emocji adresata (w myśl zasady „nikt nie może czuć się/mieć lepiej niż ja,), kiedy indziej poprzez „dobicie” adresata (w myśl zasady „czujesz się źle - dobrze ci tak!”). To rodzaj agresji słownej, którą wstyd pokazywać w realu, a w obliczu braku konsekwencji, łatwo okazywać w rzeczywistości wirtualnej. Tekst nie trafia jednak w próżnię, ale ma odbiorcę (bądź odbiorców), którzy choć konfrontacja nie jest rzeczywista odczuwają jak najbardziej rzeczywiste emocje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

marlena krawiec
 • marlena krawiec
 • 13.05.2012 11:15

Pomysl sobie zyczenie a zobaczysz co sie stanie...

Zacznij myslec o czyms czego naprawde pragniesz,To funkcjonuje.Osoba, ktora mi wyslala ta wiadomosc

powiadziala, ze jej zyczeniespel nilo sie w 2 dni po odczytaniu tej

wiadomosci.
Wypowiedz zyczenie jak skonczy sie odliczanie:r

10...09...08...
07...

r06...

05...

n04...03...r02...01...*Wypowiedz zyczenie*Wyslij te wiadomosc w ciagu 10 minut do 10 osobJesli tego nie zrobisz stanie sie

przeciwnosc Twojego zyczenia.Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polecam
 • Polecam
 • 24.02.2012 23:24

http://przeczytamwszystkich.pl/przyjmij-zaproszenie?it=e9560794a31b4a418187bec6d73e619e

Cztaj ciekawe artykuły i zbieraj punkty. Możesz je wymienić na wspaniałe nagrody. Gorąco polecam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
BabyBoom
 • BabyBoom
 • 02.01.2012 16:23

http://www.e-babyboom.com/strona-glowna_s_1.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
http://www.wsprsuw.republik
 • http://www.wsprsuw.republik
 • 22.11.2011 12:54

http://www.wsprsuw.republika.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
łeśka
 • łeśka
 • 05.10.2011 17:57

sylvester85@wp.pl dzięki za poradę ;) już wiem gdzie pracować. a nie tam matka kwiczy : łesiu, pracuj!
ps. łeśka to moje imie tylko troche pozmieniane:)
tylko tu ta ania to miała pecha. znałam taką aurelie co ją na nk wyzywali :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
łeśka
 • łeśka
 • 05.10.2011 17:53

Błeeeeeeee... Smutny artykuł :'(! Za smutny...

Komentarz został ukrytyrozwiń
sylvester85@wp.pl
 • sylvester85@wp.pl
 • 03.07.2011 14:02

10tyś. zł. Wysokie zarobki, zarabiasz kiedy chcesz i gdzie chcesz.
WYMAGANIA:
-dostęp do internetu
-chęć do zarabiania dużych pieniędzy
-pełnoletność
Szczegóły na stronie:
otostrona.pl/kasyno
Wejdź na podaną stronę i kliknij w link rejestracyjny. Zarejestruj się i zarabiaj. Rejestracja jest całkowicie darmowa.
Poznasz pewny sposób na ciągły, stały dochód.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jakub
 • jakub
 • 06.06.2011 22:18

Dobry artykuł podoba mi sie

www.rob-rol.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.07.2008 12:35

Świetny artykuł. Uzmysławia czytelnikom jakie ta naprawdę niesie ze soba zagrożenia internet.Wielu z nas nie zadje sobie z tego sprawy.(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.