Facebook Google+ Twitter

Skompletowano bazę NGO działających na rzecz równości !

Zespół Fundacji Grejpfrut zakończył opracowanie kontaktowej bazy NGO-sów działających na rzecz polityki równościowej, w ramach projektu Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku.

logo Fundacji Grejpfrut / Fot. fot. Fundacja GrejpfrutZespół Fundacji Grejpfrut zakończył opracowanie kontaktowej bazy NGO-sów działających na rzecz polityki równościowej, w ramach projektu Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku. Głównym celem bazy jest usystematyzowanie informacji dotyczących potencjału organizacji, które mogą włączyć się w rozwój polityki równościowej na Dolnym Śląsku, realizowanej przez m. in. jednostki samorządu terytorialnego. NGO działają w różnych obszarach dyskryminacji, takich jak: pochodzenie społeczne, etniczne, bądź narodowe, orientacja seksualna, rasa, religia, wiek, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność, podejmując inicjatywy równościowe lub zapobiegając zjawisku nierówności.

Zbiór informacji na temat organizacji działających w wyżej wymienionych obszarach został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich (trwał od końca kwietnia do końca sierpnia br.) opierał się przede wszystkim na wyszukaniu, gromadzeniu podstawowych informacji i wstępnej weryfikacji poszczególnych stowarzyszeń/fundacji, które zajmują się daną dziedziną. Etap drugi polegał na wyborze organizacji aktualnie działających, a także na zabraniu wiadomości je charakteryzujących, które następnie umieściliśmy w bazie (tj. nazwa, adres, adres e-mail, numer telefonu, adres strony internetowej oraz obszar działań) – prace zakończyliśmy w październiku. W ostatnim etapie opracowania bazy, kontaktowaliśmy się z określonymi organizacjami, aby pozyskać informacje czy jeszcze działają w sektorze pozarządowym i czy podejmują się inicjatyw równościowych. (Część z nich zakończyła swoją działalność, część potwierdziła istnienie i działanie na rzez polityki równościowej.) Ukończona baza NGO-sów liczy sobie 120 pozycji. W każdym etapie prac zasięgaliśmy informacji udostępnionych przez dolnośląskie urzędy miast, gmin, powiatów, jak również informacji zawartych w kartach zgłoszeniowych, które przesłały nam mailowo organizacje, a także wiadomości dostępnych na stronach internetowych (takich jak www.ngo.pl czy www.dfopwww.hb.pl).

Proces tworzenia bazy był nie lada wyzwaniem, ponieważ część informacji o określonych jednostkach była minimalna, bądź jej brakowało. Największy problem odnotowaliśmy z odnalezieniem organizacji, które działają na rzecz polityki równościowej w takich obszarach jak: pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, rasa, religia, ubóstwo. Można zaryzykować stwierdzeniem, że na Dolnym Śląsku działania w tym kierunku są rzadkie, mimo że problem dyskryminacji ze względu na wymienione cechy jest obecny. Przeważają natomiast organizacje, które w swoich działaniach skupiają się na przeciwdziałaniu nierówności ze względu na pochodzenie społeczne czy narodowe, niepełnosprawność, płeć, wiek.

Stworzona baza kontaktowa będzie dostępna na stronach: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Grejpfrut. Ufamy, że informacje w niej zawarte będą pomocne podmiotom ze wszystkich sektorów. Do bazy będzie miała dostęp także każda osoba, która szuka wiadomości na temat stowarzyszeń/fundacji działających na rzecz polityki równościowej.


Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu
Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Grejpfrut.
Paulina GryczWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.