Facebook Google+ Twitter

Skomplikowane procedury wyborcze w Polsce a te we Francji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-11 16:19

Skomplikowane procedury wyborcze w Polsce. A może podpatrzyć jak radzi sobie Francja?

Wybory w Polsce


Z racji tego, że posiadam podwójne obywatelstwo polsko-francuskie, brałem czynny udział w wyborach we Francji i w Polsce. Gdzie odbywa się to sprawniej?

W ostatnich wyborach do Sejmu i do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, 9 października 2011 roku, miałem zaszczyt być członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej Nr. 6 w Milanówku. Poznałem, więc "od kuchni" jak bardzo można te wybory skomplikować.

Na czym polega głosowanie to wszyscy wiedzą, więc zajmę się tylko tym, co dzieje się po zamknięciu lokali wyborczych. Najpierw, na podstawie podpisów, obliczamy ilość osób, które przystąpiły do głosowania. Następnie wysypujemy z urny wszystkie karty i oddzielamy żółte od białych. Liczymy ilość kart i porównujemy z ilością wydanych kart. Rachunek powinien się zgadzać. Jeżeli tak nie jest, to czeka nas żmudne liczenie aż do skutku - kiedy się wszystko zgodzi. Nie muszę mówić, co by się działo jakby któryś z wyborców zabrał jedną z kart na pamiątkę, ze sobą.

W dalszej części - przeglądanie każdej kartki osobno, aby sprawdzić, czy głos jest ważny. Jeżeli tak, to sortujemy według partii, które brały udział w głosowaniu.

Teraz liczymy każdą partię osobno. Spisujemy liczbę głosów oddanych na poszczególne nazwiska, osobno do sejmu, osobno do Senatu. Pakujemy poszczególne karty z ważnymi głosami do Sejmu, Senatu oraz karty z głosami nieważnymi. Oklejamy i opisujemy te paczki.

Teraz wypełnienie wielu protokółów, podpisy, stemple oraz wprowadzenie danych do komputera. Następnie, przewożenie wszystkich materiałów do Urzędu Miasta. Tam odstanie w kolejce Obwodowych Komisji Wyborczych, sprawdzenie, czy się wszystko zgadza, i zakończenie misji uczestnictwa w wyborach. W moim przypadku około godziny 3:30 nad ranem.

( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.