Facebook Google+ Twitter

Skompromitowany chiński Covec chce rozbudować Elektrownię Kozienice

Niewiarygodne, ale prawdziwe. Skompromitowana chińska grupa COVEC, wyrzucona z budowy autostrady A2, zamierza wystartować w przetargu na rozbudowę Elektrowni Kozienice, wartym ok. 5,5 mld zł, przeprowadzanym przez właściciela elektrowni spółkę energetyczną Enea.

Elektrownia Kozienice / Fot. Hiuppo/CC-BY-3.0/wikimediaDopracowane są już ostatnie szczegóły kontraktu. Aktualnie zainteresowanie wyraziło trzech wykonawców: COVEC, francuski Alstom Power i japońskie Hitachi. Niestety wszystkie te firmy mają problemy.

Eksperci spodziewają się rozstrzygnięcia przetargu za kwotę 5,5 - 6 mld zł. Jednak chiński COVEC, znając historię przetargu na A2, może znów spowodować obniżkę ceny. Jeśli będzie ona niższa choćby o kilkanaście procent, to chińczycy na pewno wygrają przetarg.

Polskie prawo o zamówieniach publicznych jest tak skonstruowane, że dopuszcza możliwość stosowania cen dumpingowych. Tylko, kto wówczas zapłaci za straty. Przypomnijmy, że chińskie banki do dziś nie wypłaciły kar umownych za zerwanie kontraktu przez COVEC na budowę autostrady A2, w kwocie 114 mln zł. Miejmy nadzieję, że nie będzie "powtórki z rozrywki".

W ciągu najbliższych kilku dni firmy zostaną zaproszone do składania ofert. Będą na to miały trzy miesiące. Jak powiedział wiceprezes Enei i szef Elektrowni Kozienice - Krzysztof Zborowski, Enea liczy, że umowę podpisze najdalej w marcu 2012 r. - czytamy w Dzienniku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.