Facebook Google+ Twitter

Skończył się Europejski Tydzień Młodzieży

„Włącz się!” to hasło tegorocznego, minionego Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Jego motywem przewodnim była praca z młodzieżą z mniejszymi szansami, czyli młodzieżą mającą w życiu trudniej z różnych względów.

Od 3 do 10 czerwca Komisja Europejska trwał Europejski Tydzień Młodzieży już po raz trzeci. Przedsięwzięcie miało charakter ogólnoeuropejski, a za organizację tego wydarzenia w Polsce odpowiadała Narodowa Agencja programu Młodzież w Działaniu oraz jej Ośrodki Regionalne i Punkty Informacyjne.

W Brukseli odbyło się spotkanie dwustu młodych ludzi, którzy rozmawiali o integracji i różnorodności społecznej. Pomocą w dyskusji było również badanie Eurobarometru, z którego m.in. wynika, że 38 proc. młodzieży europejskiej uważa brak możliwości znalezienia pracy we własnym kraju za największą trudność w zakresie bezpieczeństwa zatrudnienia. (http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_202_en.pdf))

W Warszawie odbyły się liczne warsztaty artystyczne otwarte dla szerokiej publiczności, występy młodzieżowych grup teatralnych, pokazy filmów ze zrealizowanych projektów, a także "żywa biblioteka", czyli szansa na bezpośrednie konsultacje z ekspertami programu Młodzież w Działaniu.

W Opolu odbył się pokaz filmów "Niebo nad Europą" i "Nie rozumiem", warsztaty plastyczne "Kolorowa młodzież", podczas których było nie tylko malowanie twarzy, ale i malowanie rękami, nogami, na kartonach i płótnie oraz występy grup artystycznych.

W Bydgoszczy grał zespół folkowy Dikanda, a ci, którzy pracują z młodzieżą lub dopiero zamierzają wzięli udział w warsztatach nowych metod pracy - teatralnych, plastycznych, kuglarskich, pracy ze słowem. Chętni mogli wypróbować też swoich sił w chodzeniu na szczudłach czy żonglowaniu.

W Toruniu, Inowrocławiu, we Włocławku można było obejrzeć prezentacje projektów młodzieżowych zrealizowanych w Programie Młodzież - zdjęcia i materiały powstałe w czasie realizacji projektów, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, warsztatach tematycznych oraz spotkaniach i debatach z samorządowcami, posłami.

W Suwałkach i Augustowie spotkania miały charakter zabawy i promocji postaw obywatelskich- były występy artystyczne, happeningi, debaty.

W Gdyni organizacje i grupy młodzieżowe zaprezentowały swoją działalność w formie stoisk/wystaw, występów i pokazów oraz krótkich warsztatów dla uczestników (m.in. pokaz i kurs tańca nowoczesnego oraz breakdance, lepienie z gliny, tor z przeszkodami na wózku inwalidzkim, nauka pierwszej pomocy).
Spotkanie było otwarte dla wszystkich ciekawych, żądnych wrażeń młodych ludzi z woj. pomorskiego.

W Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich odbył się festyn kulturalny, podczas którego młodzi lokalni artyści zaprezentowali elektroniczne brzmienia w różnych formach. Wystąpił również Pan Czeczi, Łona & The Pimps oraz Teatr Ognia.

W Konstantynowie Łódzkim zaproszono na imprezę plenerową, podczas której można było nie tylko skorzystać z różnych warsztatów artystycznych, ale i posłuchać jak śpiewają utalentowani ludzie z Konstantynowa i okolic, poznać specyfikę pracy strażaków i pracy psów policyjnych.

W Łodzi odbyło się seminarium "Strategia włączania w praktyce, czyli jak ciekawie i skutecznie aktywizować młodzież o mniejszych szansach".Seminarium"Strategia włączania w praktyce, czyli jak ciekawie i skutecznie aktywizować młodzież o mniejszych szansach" w Łodzi. / Fot. Liliana Kosecka Podczas spotkania liderzy młodzieżowi, opiekunowie, nauczyciele mogli dowiedzieć się w jaki sposób stosować w swej codziennej pracy metody edukacji nieformalnej - czyli edukacji przez doświadczenie.
Uczestnicy spotkania mogli skorzystać również z warsztatów: "Mural of Proximity- Graffiti jako przykład na niekonwencjonalne metody edukacji nieformalnej" oraz "Metoda Galli - praca z młodzieżą metodą dramy i teatru. - pokazanie w praktyce nowatorskich metod parateatralnych stosowanych w pracy aktywizacyjnej przez Stowarzyszenie AD REM - beneficjenta programu Młodzież".

Podczas ETM-u w Łodzi można też było bezpośrednio zetknąć się w kulturą europejską, a to za pośrednictwem gości z zagranicy - wolontariuszy europejskich, którzy przygotowali wystawkę o swoich krajach oraz gry i zabawy dla dzieci sprawdzające podstawową wiedzę o Europie.

Zajrzyj:
http://ec.europa.eu/youth/index_en.html
http://www.psz.pl/content/view/4871//
http://www.ohp.pl/?id=874
http://www.mazowsze.ngo.pl/x/285633;jsessionid=C2CDAF3FE1DAFF445138F1253E14CDAB
http://www.cwm.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.