Facebook Google+ Twitter

Skonstruowano maszynę do recyklingu krwi

Powstała maszyna, która będzie w stanie zbierać krew sączącą się z ciała w trakcie operacji, przechowywać ją i przygotowywać do ponownego wstrzyknięcia człowiekowi.

 / Fot. FOT. MARZENA BUGALA -AZARKO POLSKAPRESSEBrytyjski wynalazek niewątpliwie usprawni pracę służby zdrowia i uniezależni zabiegi od krwi oferowanej przez dawców. Szacuje się, że maszyna mogłaby pomóc zaoszczędzić brytyjskiej służbie zdrowia nawet 10 mln funtów rocznie - donosi RMF 24.

Urządzenie filtruje krew za pomocą specjalnej plastikowej membrany. Membrana wyłapuje czerwone krwinki oraz komórki odpowiedzialne za krzepliwość, a także enzymy stymulujące ją. Człowiekiem odpowiedzialnym za wynalezienie maszyny jest profesor Terry Gourlay z wydziału inżynierii biomedycznej Uniwersytetu w Glasgow.

Urządzenie może okazać się również bardzo przydatne w przypadku leczenia Świadków Jehowy, którzy odmawiają tradycyjnej transfuzji ze względów religijnych. Jehowi tłumaczą swoje decyzje tym, że zarówno w Nowym jak i Starym Testamencie można znaleźć wyraźne nakazy, aby powstrzymać się od transfuzji krwi.

W ciągu roku, w Polsce, wykonuje się około miliona transfuzji. Krew i jej składniki należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy powinno ratować się ludzi wbrew ich woli? Jestem przekonany, ze tak między innymi dlatego, ze ratowani są naszym wspólnym dobrem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.