Facebook Google+ Twitter

Skonstruowano maszynę do recyklingu krwi

Powstała maszyna, która będzie w stanie zbierać krew sączącą się z ciała w trakcie operacji, przechowywać ją i przygotowywać do ponownego wstrzyknięcia człowiekowi.

 / Fot. FOT. MARZENA BUGALA -AZARKO POLSKAPRESSEBrytyjski wynalazek niewątpliwie usprawni pracę służby zdrowia i uniezależni zabiegi od krwi oferowanej przez dawców. Szacuje się, że maszyna mogłaby pomóc zaoszczędzić brytyjskiej służbie zdrowia nawet 10 mln funtów rocznie - donosi RMF 24.

Urządzenie filtruje krew za pomocą specjalnej plastikowej membrany. Membrana wyłapuje czerwone krwinki oraz komórki odpowiedzialne za krzepliwość, a także enzymy stymulujące ją. Człowiekiem odpowiedzialnym za wynalezienie maszyny jest profesor Terry Gourlay z wydziału inżynierii biomedycznej Uniwersytetu w Glasgow.

Urządzenie może okazać się również bardzo przydatne w przypadku leczenia Świadków Jehowy, którzy odmawiają tradycyjnej transfuzji ze względów religijnych. Jehowi tłumaczą swoje decyzje tym, że zarówno w Nowym jak i Starym Testamencie można znaleźć wyraźne nakazy, aby powstrzymać się od transfuzji krwi.

W ciągu roku, w Polsce, wykonuje się około miliona transfuzji. Krew i jej składniki należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy powinno ratować się ludzi wbrew ich woli? Jestem przekonany, ze tak między innymi dlatego, ze ratowani są naszym wspólnym dobrem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.