Facebook Google+ Twitter

Skontrolują łódzkie piaskownice

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2009-05-14 16:15

Od poniedziałku inspektorzy sanepidu będą badać czystość łódzkich piaskownic. W tym celu pobrane zostaną próbki z 200 takich miejsc. Jest to zarządzenie Głównego Inspektora Sanitarnego. Taka kontrola przeprowadzana jest pierwszy raz.

 / Fot. Paweł Łacheta- Próbki piasku, pobrane za pomocą specjalnego przyrządu z odpowiedniej głębokości, będą badane w trzech laboratoriach na obecność bakterii i jaj pasożytów pochodzących z odchodów zwierząt - mówi dr Urszula Sztuka-Polińska, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi. - Chodzi m. in. o salmonellę, toksokarozę. Stan sanitarny piaskownic, których jest 2 tys. w naszym województwie, jest zły.

- Przychodzę tu codziennie i obawiam się, by mój wnuk nie zaraził się jakąś chorobą podczas zabawy w piaskownicy - mówi Urszula Gajek, babcia 3-letniego Adasia spotkana przy al. Politechniki. - Dlatego ucieszyłam się, że ją ogrodzono. Dzięki temu psy nie będą mogły załatwiać tam swoich potrzeb fizjologicznych. W zeszłym tygodniu wymieniono też piasek. Ważne, żeby wszyscy zamykali furtkę od ogrodzenia.

Rodzice i opiekunowie maluchów bardzo się cieszą z tej kontroli. Właściciele piaskownic w żłobkach, przedszkolach, parkach i na osiedlach są zobowiązani do utrzymania ich w czystości. Muszą one być nie tylko ogrodzone, ale również zakryte, tak by nie miały do nich dostępu psy, koty i inne zwierzęta. Piasek powinien być wymieniany dwa razy w sezonie. Ci, którzy nie zadbają o czystość znajdujących się pod ich opieką piaskownic, mogą być ukarani przez inspektorów sanitarnych mandatem w wysokości 500 zł. Sanepid poinformował już władze samorządowe o konieczności zabezpieczenia tych obiektów będących miejscem zabaw dzieci, by nie stanowiły one zagrożenia dla ich zdrowia.

(ew)
Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.