Facebook Google+ Twitter

Skórzana kurtka Einsteina sprzedana za 146 tysięcy dolarów

Ulubiona skórzana kurtka Alberta Einsteina została sprzedana za 146 tysięcy dolarów w domu aukcyjnym Christie's. Podobno przesiąknęła aromatem fajkowego tytoniu tak bardzo, że wciąż jeszcze czuć jego zapach.

Każdy posiada swój ulubiony ciuch - wytarte dżinsy lub oryginalny T-shirt. Legendarny fizyk Albert Einstein także posiadał ukochaną część garderoby. Wygodną, brązową skórzaną kurtkę kochał tak bardzo, że podobno nie zdejmował jej nawet pod palącym słońcem na Bahamach.

Albert Einstein w ulubionej skórzanej kurtce, Princeton, New Jersey, 1938. http://sirapatti.blogspot.com/p/briciole-di-albert-einstein-albert.html / Fot. sirapatti.blogspot.comPodczas aukcji w Londynie, kurtka osiągnęła cenę 146,000 dolarów (110,500 funtów). Według opinii Thomasa Venninga, który jest ekspertem Christie's, najwcześniejsze zdjęcia Einsteina w tym odzieniu, pochodzą z czasu kiedy uciekł z Niemiec opanowanych przez nazistów i przybył do USA w 1933 roku.

Venning wskazuje, że kurtka daje wyraz nastrojów Einsteina, kiedy wyruszał w poszukiwaniu nowego życia w Stanach Zjednoczonych. "Jest wykonana przez Levi Straussa i robi wrażenie szczególnie amerykańskiej." Trzeba przyznać, że "skóra" noblisty jest ponadczasowa i mogą poczuć odrobinę zazdrości, zarówno posiadacze ramonesek jak i właściciele pilotek.

Jako że Einstein był facetem wyrobionym życiowo, dlatego też nie rozstawał się ze swoją kurtką i dzięki temu mógł zaoszczędzić sobie zamieszania w przypadku posiadania większej ilości odzienia. Przynajmniej takie jest zdanie eksperta, Thomasa Venninga.

W Christie's licytowano także zegarek kieszonkowy Einsteina i klocki, którymi bawił się jako dziecko w Niemczech w 1880 roku. Zabawka została sprzedana za 82,500 dolarów (62,500 funtów) a zegarek za niespodziewanie dużą kwotę 352,000 dolarów (266,500 funtów).

screenshot Twitter by Pawel Jankowski / Fot. screenshot by Pawel JankowskiKurtka nie trafiła do czyjejś szafy, została zakupiona przez swojego wytwórcę, firmę Levi Strauss i znalazła należne miejsce w jej zbiorach.

Autor teorii względności nie przykładał się zbytnio do czyszczenia swojej kurtki. "Einstein nieustannie palił fajkę i co zadziwiające, 60 lat po jego śmierci, kurtka wciąż pachnie dymem", powiedział Venning.


źródło: CNET

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tekst z gatunku: lekkich, łatwych i przyjemnych. Dobry do czytania przy drugiej kawie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.