Facebook Google+ Twitter

Skrawek nieba na DVD

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-01 15:47

Już 8 grudnia będziemy mogli nabyć świetny francuski film „Niebo nad Paryżem”, w reżyserii Cedrica Klapischa, na DVD. Ta poetycka opowieść o codziennym życiu paryżan latem, oczarowała widzów w Polsce.

Plakat Filmu / Fot. www.filmweb.plŚwiat Pierra to Paryż – ukochane miasto, kobiety i pasja, czyli taniec. Wszystko to nagle wali się gdy bohater dowiaduje się o swojej chorobie. Pierre jest świadomy zagrożenia swojego życia i zbliżającej się nieustannie śmierci. To wyobrażenie nadchodzącego końca pozwala mu spojrzeć na nowo na jego otoczenie, ludzi i wszystkie doskonale mu znane miejsca. Młody Francuz odkrywa je na nowo, cieszy się urokami paryskich zaułków, kawiarni czy parków. Zaczyna też uważnie obserwować ludzi, mieszkańców Paryża, w myślach tworząc wyobrażenie ich losów.

Ta opowieść to historia wielu bohaterów. Życie codzienne, problemy, zmartwienia czy radości oczami paryżan. Poznajemy rozwiedzionego sprzedawcę warzyw, samotną pracowniczkę socjalną, zakochanego profesora czy architekta, który niebawem zostanie ojcem. Ich losy codziennie zazębiają się. Ta z pozoru zwykła codzienność tworzy niezwykłą opowieść, którą zapamiętamy na długo.

Reżyser stworzył bohatera zbiorowego. Losy wielu ludzi łączą się w całość, tworząc coś prawdziwego. Nie jest to efekt wybujałej wyobraźni scenarzysty, która nigdy się nie zdarzy, ale sytuacje które zdarzają się każdemu z nas, dzień po dniu, w każdym miejscu na ziemi.

Przejmująca gra aktorska zarówno Romaina Durisa jak i Julietre Binoche, a także Fabrice Luchniniego (wspaniały jako zakochany profesor) to element zasługujący na wielki szacunek. We francuskim aktorstwie jest coś specyficznego, co pozwala mu oddawać bardzo naturalnie rzeczywistość dnia codziennego. Pewnie dlatego realizacja filmu Klapischa wypada pod tym względem rewelacyjnie.

Scenariusz jest logiczny, spójny nie znajdziemy w nim większych błędów. Film jest przez to lekki i przyjemny w odbiorze. Obrazy Klapischa mają w sobie tę magię, która nie pozwala oderwać się od ekranu. Dodatkowo bardzo ciepło się je wspomina. Tak jest w przypadku obu części „Smaku Życia” jak i w „Nieba nad Paryżem”.

Wielkim talentem reżysera jest szczególna umiejętność w pokazywaniu miast. W jego twórczości widzieliśmy Barcelonę, Londyn, Petersburg, a teraz Paryż. Po obejrzeniu ich na ekranie od razu mamy ochotę podróżować. Te miasta pokazane okiem Klapischa stają się przepięknie.

Fenomenalne zdjęcia oddające klimat miasta w którym wciąż toczy się życie – zachwycają. Paryż jest zjawiskowy. Nie sposób nie wspomnieć o urokliwej muzyce, która tajemniczemu miastu nadaje smak prawdziwego życia.

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników Francji, Paryża i wykwintnego kina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.